Jaką formę finansowania wybierzesz dla firmy

Jaką formę finansowania wybierzesz dla firmy

Jaką formę finansowania wybierzesz dla firmy? To pytanie dla każdego Klienta, który kontaktuje się z nami w sprawie zakupu samochodów. Wszyscy wiemy, że od wielu dziesięcioleci samochody są istotną częścią naszego życia. Bez czterech kółek w obecnych czasach ciężko się obejść.

Odkąd rozpoczęła się masowa produkcja samochodów, a ludzie zauważyli, ile czasu oszczędzają dzięki własnym środkom transportu, rynek motoryzacyjny otworzył swe podwoje dla każdego. Patrząc na różne statystyki – w Polsce prawie każde gospodarstwo domowe (już przeszło 86%!) ma przynajmniej jeden samochód, a często aut w domu jest więcej.

Co jeszcze uważamy za istotne w statystykach? Otóż przewija się informacja, że z pozostałych 14%, które samochodów jeszcze nie mają, prawie 40% (!) zamierza samochód kupić w najbliższej przyszłości.

Nie jest ważne w tej chwili, czy mówimy o samochodach nowych, prosto z salonu, czy używanych z komisu lub od sąsiada.

Dziś auta osobowe i dostawcze kupujemy z najróżniejszych powodów – od tych wywołujących uśmiech na twarzy: „żona chce jeździć po bułki, a w niedzielę wozić teściową do kościoła”, przez okolicznościowe: „córka zdała maturę, to auto się należy”, po te stricte prozaiczne i biznesowe: „potrzebujemy samochodu, aby dojeżdżać do Klientów i wozić towar, sprzęt lub materiały”.

Na pytanie „jaką formę finansowania wybierzesz dla firmy” mamy swoją odpowiedź!

CLS na każdy z wyżej wymienionych powodów może znaleźć rozwiązanie. Nawet, jeśli chcesz kupić auto tylko po to, by pojechać z rodziną na wycieczkę krajoznawczą – przyjdź do nas!

Mamy w ofercie możliwości, które pozwolą na zakup samochodu przez wszystkich zainteresowanych. Nasze propozycje opierają się o zakup auta nowego, prosto z salonu.

Ale to nie wszystko!

Oferujemy finansowanie Klientom mniej wymagającym lub szukającym auta na rynku wtórnym. Kombinacji do wyboru jest wiele – wystarczy, że Klient będzie mieć otwartą głowę i na pewno uda się nam spełnić zamówienie na pojazd i dobór finansowania. Mamy możliwość polecenia samochodów zarówno nowych, jak i używanych.

Jeśli skupimy się na możliwościach, jakie daje obecnie rynek samochodów w Polsce, możemy stwierdzić, że znajdziemy ofertę dla każdego. Nasi Partnerzy finansowi mają w swoich katalogach samochody używane, które z pewnością przyciągną uwagę przedsiębiorców z mniejszym budżetem i dopiero rozpoczynających działalność lub też osoby pracujące na etacie, szukające odpowiedniego modelu auta w kredycie.

My wiemy jedno. Ogromne znaczenie rynku motoryzacyjnego na świecie z pewnością oznacza, że każdy dobrze prosperujący i rozwijający się biznes potrzebuje dziś samochodu. I nie ważne, czy mówimy o pojazdach nowych, czy używanych. Przedsiębiorcom prowadzącym różnorakie biznesy, zależy by przemieszczać się szybko, sprawnie i bezproblemowo. Od czasu, jaki mogą poświęcić na dotarcie do swoich Klientów i kontrahentów zależy bardzo dużo.

Możliwość dojazdu do Klienta to bardzo często być albo nie być dla firmy.

Oczywiście – wiele osób stwierdzi, że przecież można jeździć pociągami i autobusami. Ale po co, skoro są samochody. Wiele osób nie wyobraża sobie dziś dojazdów do biur czy szkół bez samochodów.

Poza tym – wyobrażacie sobie, by hydraulik, monter czy kurier na co dzień prowadził swoją firmę jeżdżąc do Klientów pociągiem? No właśnie. My też nie.

Skupmy się zatem na temacie przedsiębiorców, którzy potrzebują samochodu z powodu codziennej pracy i konieczności dojazdu do Klientów i kontrahentów. Finansowanie dla firmy przy zakupie samochodu często jest kwestią decydującą przy wyborze samochodu.

Dla wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza tych nowych, które jeszcze nie mają wyników w działalności, pierwszym problemem, jaki pojawia się na horyzoncie są finanse. Właściciele firm mają dylemat: na co najpierw powinni wydać uskładane oszczędności. Drugie pytanie, jakie pada, to: czy samochód jest jedną z tych rzeczy, na które od razu trzeba wydawać tzw. „miliony monet”. Przychodzimy do przedsiębiorców z rozwiązaniem!

Jeśli zastanawiacie się, czy przy zakupie samochodu powinniście zamrozić własne pieniądze i to zaraz na początku działalności, nasza odpowiedź brzmi: „niekoniecznie…”. Mamy o wiele bardziej przyjazne sposoby na to, by firmę wyposażyć w samochód (a także maszyny, sprzęt, meble itp.) i jednocześnie zostać z własnymi pieniędzmi w kieszeni. Jak to zrobić? To proste!

Wystarczy skorzystać z kredytu na zakup pojazdu lub zdecydować się na leasing wybranego samochodu. Z przyjemnością pomożemy w obu przypadkach. Bez względu na to, jaki samochód masz na myśli. Znajdziemy rozwiązanie finansowe zarówno dla nowych pojazdów, jak i dla samochodów, które pamiętają pierwszą dekadę nowego millenium.

Bez względu na to, jaką formę finansowania wybierzesz – jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Forma finansowania zakupu samochodów zależy od wielu czynników.

Przede wszystkim rolę kluczową odgrywają tutaj: wiek pojazdu, sposób i dowód zakupu oraz źródło zakupu. Dla starszych pojazdów, których wiek zbliża się do 10 lat lub już tę granicę przekroczył, polecamy kredyt samochodowy. Kredyt polecimy także w sytuacji, gdy firma (lub osoba fizyczna) chcą nabyć samochód od osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej, a dokumentem rozliczającym będzie umowa kupna/sprzedaży.

Samochód dla firmy i formy finansowania zakupu – poniżej omówmy pokrótce każdą z proponowanych opcji finansowania.

Kredyt na zakup samochodu – kiedy warto wybrać tę metodę finansowania.

Rozważając zakup samochodu dla firmy musisz wziąć pod uwagę aspekty wymienione w akapicie powyżej. Cena, wiek, stan pojazdu oraz źródło i dowód zakupu. Pamiętaj – w przypadku kredytu to Ty jesteś właścicielem pojazdu. Tym samym decydujesz o sposobie i źródle ubezpieczenia. Sam możesz wybrać warsztat, w którym będziesz naprawiał swoje cztery kółka. Dodatkowo, co jest niezwykle istotne – masz możliwość wydłużyć okres finansowania w stosunku do leasingu. Kredyt na samochód weźmiesz nawet na 14- lub 15-letnie auto. Leasing przy tym odpada. Kredyt jest również korzystniejszy, jeśli chcesz szybko spłacić zobowiązanie. Leasing pod kątem starszego auta, które chciałbyś szybciej spłacić jest po prostu nieopłacalnym przedsięwzięciem.

Dodatkowym atutem przemawiającym za kredytem jest fakt, że do kredytu wystarczy dowolna forma zakupu samochodu. Możesz przedstawić dowód w formie umowy kupna/sprzedaży, możesz także kupić auto na podstawie faktur: faktury VAT i faktury VAT-marża. W przypadku leasingu dokumentem potwierdzającym zakup musi być faktura VAT – ewentualnie faktura VAT-marża, ale o tym wspomnimy jeszcze przy okazji leasingu.

Pamiętaj też, że biorąc kredyt na zakup samochodu firmowego, również możesz rozliczyć ten zakup w kosztach uzyskania przychodów. W koszty wrzucisz amortyzację pojazdu oraz odsetki od kredytu. Warunkiem wliczenia amortyzacji w koszty jest zakup samochodu bezpośrednio na firmę (spółkę lub jednoosobową działalność), a nie jako własność osoby fizycznej.

Decydując się na kredyt musisz pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Procedura kredytowa jest trochę bardziej skomplikowana niż procedura przyznania leasingu. Banki, zwracają uwagę na wiele szczegółów. Oczywiście głównym kryterium przyznania kredytu jest zdolność kredytowa przedsiębiorstwa i jego właściciela. Pod uwagę brane są także osiągane przez firmę zyski.

Z pewnością spotkałeś się z opinią, że kredyt na samochód jest poza zasięgiem nowych firm. My jednak jesteśmy zdania, że nie ma co ulegać stereotypom.

Bez złożenia wniosku nie będziesz wiedział na pewno, że Twoja firma jest poza kręgiem zainteresowania banków. Pamiętaj też, że – ubiegając się o kredyt samochodowy – możesz zostać poproszony o przedstawienie wypisu z CEiDG lub KRS. Nierzadko do kompletu bank prosi o zaświadczenia wystawione przez Urząd Skarbowy i ZUS o niezaleganiu z podatkami i składkami. Jeśli działasz na rynku już jakiś czas, pochwalenie się obrotami i zyskami będzie z pewnością konieczne. W przypadku dopiero rozpoczętej działalności bank może zażądać przedstawienia poręczyciela do umowy oraz wkładu własnego. Nie jest to jednak reguła.

Leasing – dwie możliwości do wyboru: operacyjny lub finansowy

Firma CLS, jak nikt inny zna się na swojej branży. Doradzamy naszym Klientom już 18 lat! Od początku działalności współpracujemy z największymi firmami leasingowymi w Polsce.

Nasze doświadczenie pozwoliło nam stworzyć gamę produktów przygotowanych dzięki wieloletniej współpracy z Partnerami finansowymi. Produkty prezentowane na tej stronie dostępne są tylko w naszej sieci sprzedaży.

W swojej ofercie posiadamy zarówno leasing operacyjny, jak i leasing finansowy. Jesteśmy w stanie dopasować rodzaj oferty leasingowej do potrzeb każdego przedsiębiorcy.

Formy finansowania – jaki leasing wybrać?

Przeglądając ogłoszenia sprzedażowe samochodów z pewnością zastanawiasz się nad tym, jaki rodzaj finansowania wybrać dla swojej firmy. Na pewno trzeba zaznaczyć, że w Polsce najchętniej i najczęściej wybieraną opcją są leasingi operacyjne – zarówno, jeśli mówimy o samochodach, jak i kiedy myślimy o maszynach czy urządzeniach.

Spójrz na to:

Leasing finansowy wybiorą te przedsiębiorstwa, którym zależy na przyspieszonej amortyzacji przedmiotu. Amortyzacja dla firmy jest kosztem uzyskania przychodów, więc jeśli – jako przedsiębiorca – chcesz szybciej podbić wysokość kosztów, możesz skorzystać właśnie z takiej opcji. Przyśpieszoną amortyzację możesz rozliczyć przy zakupie większości maszyn, urządzeń, narzędzi, przedmiotów, a także pojazdów. Wyjątkiem w tym przypadku są samochody osobowe – nie zrealizujesz jednorazowej amortyzacji na auto osobowe zakupione w leasingu.

Leasing finansowy będzie się bardziej opłacał w przypadku zakupu przedmiotów opodatkowanych preferencyjną stawką VAT 8%. Mówimy tu głównie o sprzęcie medycznym. Dodatkowo – przy leasingu finansowym – VAT jest płacony z góry, razem z pierwszą ratą. To oznacza, że korzystając z leasingu finansowego zapłacisz mniej, gdyż leasing operacyjny wymusza nałożenie stawki 23% nawet na przedmioty opodatkowane stawką 8%.

Auto używane z komisu

Jeśli zamierzasz kupić auto używane – np. z komisu – możesz się spotkać z tzw. fakturą VAT-marża. Ten typ dokumentu sprzedażowego wystawiają sprzedawcy m.in. samochodów używanych. Nie ma tam podanej stawki VAT, bowiem podatek naliczony jest od marży, jaką zarabia sprzedawca samochodu na konkretnym samochodzie. Wysokość marży nie jest podawana do wiadomości kupującego pojazd używany. W przypadku chęci sfinansowania takiego pojazdu leasingiem – o wiele bardziej opłaca się procedura leasingu finansowego, gdyż unikniesz doliczenia do faktury 23% stawki podatku VAT od wartości samochodu liczoną za usługę leasingową.

Leasing finansowy bywa bardziej opłacalny dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą małą, jednoosobową działalność i wybrali formę opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. W takim wypadku wysokość poniesionych na prowadzenie działalności kosztów nie ma w ogóle wpływu na to, ile przedsiębiorca odprowadza podatku do fiskusa.

I wreszcie – jeśli zależy Ci na tym, aby skorzystać z leasingu i jednocześnie szybko ją zakończyć – leasing finansowy jest pod tym kątem o wiele bardziej elastyczny. W przypadku leasingu operacyjnego umowa musi opiewać na minimum 24 miesiące. Tu, w leasingu finansowym, czas trwania umowy to minimum 12 miesięcy, jednakże nie ma obowiązku, aby umowa trwała dłużej niż 40% czasu amortyzacji. Tyle na temat leasingu finansowego.

Leasing operacyjny

Jak zostało wspomniane wyżej – gros umów leasingowych w Polsce to umowy podpisywane na leasingi operacyjne. Przyjrzyj się z nami jego zaletom i wadom. Być może to właśnie z tej formy finansowania skorzystasz.

Leasing operacyjny, przez niektórych nazywany też leasingiem usługowym, bowiem tu leasing traktowany jest jako usługa. Zgodnie z przepisami umowa na finansowanie zakupu samochodu leasingiem operacyjnym musi trwać minimum 2 lata. Swoją konstrukcją leasing operacyjny przypomina wynajem lub dzierżawę. Leasingodawca i leasingobiorca umawiają się, że leasingobiorca będzie płacił miesięczne raty za prawo do użytkowania przedmiotu umowy. W tym wypadku przyjęliśmy samochód, ale możemy oczywiście skorzystać z leasingu na inny sprzęt. CLS ma w ofercie leasing operacyjny na maszyny budowlane, wyposażenie restauracji czy też maszyny produkcyjne. Można realizować też leasing oprogramowania czy maszyn rolniczych.

Samochód dla firmy i formy finansowania zakupu to temat rozmów, który często przewija się w naszych biurach w całej Polsce!

Warunkiem korzystania z przedmiotu wpisanego na umowę jest uiszczanie miesięcznych rat. Nierzadko firma składając wniosek zobowiązana jest do wpłacenia opłaty inicjalnej (opłata wstępna) jako wkład własny do umowy. W przypadku leasingu operacyjnego na samochód opłata własna może wahać się od 0% do 45%. Jest to uregulowane przepisami. Dla Klientów, którzy często korzystają z leasingu jako formy finansowania, podpisują umowy na zakup nowych przedmiotów i spłacają swoje zobowiązania wg harmonogramu, część firm leasingowych jest w stanie przygotować propozycję leasingu operacyjnego z wpłatą własną na poziomie 0%. Mamy takie propozycje w swojej ofercie i nasi Klienci bardzo chętnie z tego udogodnienia korzystają.

Nie możesz zapominać, że…

W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot umowy jest własnością firmy leasingowej. To firma leasingowa rozlicza amortyzację. Dlatego dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodów są miesięczne raty netto i opłata wstępna netto. Dodatkowo – na koniec umowy pozostaje kwestia wykupienia pojazdu z leasingu lub jego zwrócenia do leasingodawcy. Możesz samochód zatrzymać lub zwrócić na miejsce wskazane przez leasingodawcę.

Jaką formę finansowania wybierzesz dla nowej firmy

Leasing operacyjny przeznaczony jest także dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność nawet bardzo krótko. Niektóre firmy leasingowe (w tym nasi Partnerzy) mają procedurę także dla tzw. start-upów, czyli dla przedsiębiorstw działających krócej niż rok. Dzięki temu już od pierwszego dnia działalności możesz postarać się o nowy samochód, który zapewni Ci swobodę działalności i doskonały kontakt z kontrahentami.

Samochód dla firmy i formy finansowania zakupu – to temat dość obszerny. Jesteśmy jednak w stanie zrealizować dla Ciebie wniosek na prawie każdy pojazd, który sobie wymarzysz!

Analizując zalety leasingu operacyjnego dostrzeżesz szereg możliwości, które daje ta forma finansowania. Nic dziwnego, że jest on tak popularny wśród przedsiębiorców, skoro można dzięki niemu naprawdę wiele zyskać. Według różnych danych w Polsce leasing operacyjny stanowi około 80% całego rynku leasingowego. Jest to wartość, z którą ciężko dyskutować, a jeśli

Przyjrzyj się poniższej liście:

  • Płatność ratalna za zakupiony przedmiot nie zamraża Twoich pieniędzy. Zachowujesz płynność finansową i własne środki kierujesz tam, gdzie będą bardziej produktywne.
  • Opłata wstępna i rata netto są dla Ciebie kosztami uzyskania przychodów. Dzięki temu obniżasz podstawę opodatkowania.
  • VAT w płatności ratalnej – ratę za leasing płacisz miesięcznie i do tej raty naliczany jest VAT. Dzięki temu nie musisz płacić całości podatku już na wstępie z pierwszą ratą.
  • Możliwość uzyskania decyzji z niską wpłatą własną, dzięki czemu nie potrzebujesz dużych pieniędzy, aby złożyć wniosek o leasing i otrzymać pozytywną decyzję.
  • Nie rozliczasz amortyzacji w firmie – jest ona po stronie firmy leasingowej.
  • Łatwa procedura – istnieje możliwość uzyskania leasingu na podstawie procedury uproszczonej.

Jaką formę finansowania wybierzesz – podsumowanie

Samochód dla firmy – w powyższym artykule przeanalizowaliśmy dla Ciebie najpopularniejsze sposoby sfinansowania zakupu samochodu. Prowadząc firmę i decydując się na zakup samochodu – nie ważne, czy z pierwszej czy z drugiej ręki – musisz ocenić we własnym zakresie, która z proponowanych metod najlepiej sprawdzi się u Ciebie. Po swojej stronie zapewniamy w każdym momencie wsparcie naszych Doradców. Swoją wiedzą i doświadczeniem wesprą Twoje działania przy składaniu wniosku. Na Twoje życzenie Doradca ma możliwość skontaktowania się ze wszystkimi stronami umowy, aby załatwić formalności i zebrać dokumentację.

Bez względu na to, jaką formę finansowania wybierzesz – bądźmy w kontakcie!

Staramy się być w kontakcie z każdą osobą zaangażowaną w proces zakupu samochodu i jeśli trzeba – jeździmy z wizytą zarówno do firmy naszego Klienta, jak i dostawcy samochodu. Realizowaliśmy wiele transakcji, które na pierwszy rzut oka wydawały się być nietypowe lub trudne do zrealizowania. Dzięki swojemu doświadczeniu nasi Doradcy potrafią rozwiązać wiele niejasności, które mogą pojawić się w trakcie procesowania wniosku o przyznanie leasingu czy kredytu na zakup samochodu. Sprawdź zatem możliwości swojej firmy i poszukaj dla siebie odpowiedniego samochodu u naszych Partnerów. Zapewnimy Ci wsparcie, finansowanie i wyposażymy dodatkowo w rewelacyjny pakiet ubezpieczeń, dzięki któremu oszczędzisz dodatkowo swoje pieniądze.

Skontaktuj się z nami, aby rozszerzyć możliwości swojej firmy!