Leasing dla rolnika – kilka istotnych szczegółów

Leasing dla rolnika – kilka istotnych szczegółów.

Leasing dla rolnika to temat idealny na wiosnę dla wszystkich, których interesują zakupy maszyn dla branży rolniczej. Będąc rolnikiem lub przedsiębiorcą działającym w branży rolniczej, na pewno często stajesz przed wyzwaniami związanymi z unowocześnianiem swojego gospodarstwa i przedsiębiorstwa. To Twoja własność, więc zależy Ci na posiadaniu maszyn i urządzeń rolniczych, które przyśpieszą i ułatwią Ci pracę. Szukasz rozwiązań, które pomogą zoptymalizować plony, produkcję czy podnieść Twój zysk z produkcji.

Jak zakupić maszyny w leasingu? To proste – zapoznaj się z naszymi radami, sprawdź sposoby sfinansowania maszyn dla Twojego gospodarstwa lub przedsiębiorstwa, a następnie skontaktuj się z naszym Doradcą. Wspólnie omówimy szczegóły sprawy, a formalności załatwimy online. Na koniec zostanie tylko podpisanie umowy i wejdziesz w posiadanie nowego sprzętu rolniczego.

Leasing dla rolnika lub producenta rolnego

Leasing to taka forma finansowania zakupu środków trwałych, która przeznaczona jest na przykład dla rolników i przedsiębiorców. Z tego rodzaju finansowania korzystają głównie wspomniani rolnicy, jednoosobowe firmy czy spółki różnych branż. Mówimy„głównie”, bo zdarzają się też oferty od firm leasingowych spełniające warunki tzw. leasingu konsumenckiego, który jest dla osób fizycznych, pracujących przede wszystkim na etacie.

Jeśli jednak prowadzisz własne gospodarstwo lub własną firmę, to masz możliwość starać się o szybkie sfinansowanie środków trwałych, które pozwolą Ci działać w Twojej branży.

Leasing pozwala przedsiębiorcy na szybki zakup maszyn – nowych i używanych – bez konieczności zamrażania własnych pieniędzy w większej inwestycji. Wystarczy często niewielka część wartości, by móc zrealizować transakcję.

Maszyny rolnicze które sfinansujesz szybkim leasingiem:

  • wszelkiego rodzaju kombajny, kosiarki, brony
  • ciągniki rolnicze, koparki,
  • pługi i opryskiwacze oraz naczepy
  • siewniki, sadzarki,
  • rozsiewacze do nawozów i rozrzutniki
  • snopowiązałki i prasy oraz ładowacze
  • agregaty uprawowo-siewne
  • glebogryzarki
  • rozdrabniacze

Dla kogo przeznaczony jest leasing?

Leasing na maszyny rolnicze i sprzęt wykorzystywany w gospodarstwie rolnym może 0trzymać rolnik lub przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w branży rolniczej.

Jakie dokumenty są potrzebne przy wnioskowaniu?

Wnioskowanie o leasing na maszyny rolnicze jest bardzo proste.

Wystarczy, że – wspólnie z naszym Doradcą – omówisz kilka punktów. Następnie będziesz mógł przygotować sobie:

  • wniosek leasingowy do firm leasingowych – każda firma z reguły posiada własny wzór wniosku lub własny spis dokumentów, na podstawie których wyda decyzję. Wniosek przygotujesz bez problemu sam. Nasz Doradca chętnie w tym pomoże.
  • ofertę zakupu maszyny – otrzymasz ją od sprzedawcy razem z fakturą pro-formą oraz ze specyfikacją. Sprzedawcy maszyn rolniczych z pewnością chętnie taką ofertę przygotują, a – jeśli będzie trzeba dopytać o szczegóły, to nasz Doradca może kontaktować się w tej sprawie w Twoim imieniu w trakcie rozpatrywania wniosku.
  • dokumenty finansowe – ten podpunkt jest różnie interpretowany. Bywa, że wystarczy tylko oświadczenie o dochodach gospodarstwa, wypełniony wniosek i pro-forma na maszyny, a – głównie w przypadku większych zakupów – czasem firmy leasingowe proszą o uzupełnienie wniosku informacjami o przychodach lub o rozliczeniach związanych z podatkami, dotacjami czy KRUSem.

Jak długo będziesz spłacał raty, czyli okres leasingu dla rolnika:

Prawo w Polsce przewiduje, że okres trwania leasingu operacyjnego na maszynę rolniczą wynosi 40 proc. okresu jej amortyzacji. (Amortyzacja – koszt po stronie leasingodawcy) W zależności od tego, jaki to rodzaj maszyny, umowa leasingu trwać będzie od 3 do 7 lat.

Co zyskujesz wnioskując o leasing maszyn?

  1. Rata leasingowa to Twój koszt uzyskania przychodu – obniżasz wysokość przychodów, płacisz niższy podatek.
  2. Rata leasingowa nie obniża zdolności kredytowej. – Leasing traktujesz to koszt, a nie Twój kredyt. Dlatego też – jeśli planujesz wziąć kredyt, to koszt leasingu nie pomniejszy Twojej szansy na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych na rozbudowę gospodarstwa.
  3. Możliwość spłaty leasingu  w ratach sezonowych. — Dzięki czemu spłacasz leasing wtedy, kiedy Twoja firma przynosi największe zyski (np. sezonie letnim i jesiennym). W pozostałym czasie spłacasz tylko niewielką część raty. Jest to rozwiązanie szalenie wygodne. Przez tę część roku, kiedy firma generuje niższe przychody, nie musisz martwić się zobowiązaniami leasingowymi.
  4. Szybka decyzja firmy leasingowej. Mało skomplikowana procedura wnioskowania. – W tej chwili uzyskanie leasingu jest szybsze i prostsze niż załatwienie kredytu na firmę lub na gospodarstwo. Formalności w firmie leasingowej załatwiane są w ciągu tygodnia. Sama decyzja wydawana jest w ciągu maksymalnie dwóch dni roboczych.
  5. Możliwość uzyskania finansowania pomimo krótkotrwałej działalności na rynku. Leasingodawcy często wymagają co najmniej 6-miesięcznego stażu działalności. W wyjątkowych przypadkach może być to 12 miesięcy. Czasem nawet 24 miesiące, jeśli w grę wchodzi wniosek na bardzo dużą inwestycję. Jednakże staż krótszy niż 6 miesięcy nie zawsze musi być przeszkodą. Wszystko zależy od formy prowadzenia działalności, wieku sprzętu i jego wartości.

Popatrz. Nie raz myślałeś nad zakupem nowego traktora, siewnika czy kombajnu. Myślałeś pewnie też o wydzierżawieniu kilku dodatkowych hektarów. Chciałbyś rozwinąć produkcję zboża lub konkretnych warzyw, takich jak fasolka, pomidory, ogórki, pietruszka czy ziemniaki. Na pewno, przeglądając oferty i ogłoszenia dotyczące sprzedaży maszyn rolniczych wyliczałeś, które z nich przydałyby się na Twoim gospodarstwie. Z pewnością też zastanawiałeś się, które z nich są w Twoim zasięgu, jeśli mówimy już o finansach.

Realizacja zakupu wcale nie musi być tak odległa. Zamiast nadal się zastanawiać skontaktuj się z nami – możemy pomóc Ci w zrealizowaniu zakupu takiego sprzętu, na który liczy Twoje gospodarstwo.