Auto w leasing na firmę

LEASING AUTA NA FIRMĘ CO SIĘ ZMIENIŁO PO 1 STYCZNIA 2019 ROKU?

Od 1 stycznia 2019 roku w prawie dotyczącym leasingów zaszły pewne zmiany. Z badań wynika, że firmy ostrożnie przyglądały się nowelizacji ustawy. Okazuje się, że zamiany mają bardziej powierzchowny, niż rewolucyjny charakter. Jeśli chcemy wziąć auto w leasing na firmę, oto co musimy wiedzieć.

AUTA DLA FIRM – LEASING FINANSOWY

Klienci biznesowi nadal mogą wybrać opcję leasingu finansowego i operacyjnego. W pierwszym rozwiązaniu, przedsiębiorca w kosztach uzyskania przychodów może rozliczyć odsetki za opłacone raty. Może on również wykazać auto osobowe na firmę w swoich środkach trwałych i przeprowadzić jego amortyzację.

I tu pojawiają się pierwsze istotne zmiany w ustawie. Od początku 2019 roku, w kosztach uzyskania przychodu, klienci firmowi mogą zawierać odpisy związane z amortyzacją auta dla firm, których wartość nie przekracza 150 tys. złotych. To korzystna dla przedsiębiorców zmiana, ponieważ limit wzrósł o 70 tysięcy złotych.

Jeśli zdecydujemy się na leasing auta na firmę, możemy przeprowadzić jego amortyzację na dwa sposoby:

  • LINIOWO – ta opcja jest podstawowym rozwiązaniem, przedstawianym klientom. Stawka amortyzacji auta na firmę w leasingu to w tym przypadku 20% w skali roku. To daje klientowi możliwość amortyzacji samochodu przez 5 lat.
  • INDYWIDUALNIE – to rozwiązanie wykorzystywane przede wszystkim w przypadku leasingu auta na firmę, które pochodzi z drugiej ręki, a więc było używane, przez minimum pół roku. Zapis odnosi się również do samochodów, które zostały ulepszone, ale pod warunkiem, że koszty przeprowadzonych zmian sięgają minimum 20% początkowej wartości pojazdu. W tej sytuacji, klient może skorzystać z 40% stawki amortyzacyjnej w skali roku. Oznacza to, że auto osobowe na firmę będzie amortyzowane przez 2,5 roku.

AUTO NA FIRMĘ LEASING OPERACYJNY

To druga opcja, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy, decydując się na leasing auta osobowego na firmę. W tym wypadku leasingobiorca nie może wprowadzić zakupu do majątku prowadzonej przez siebie działalności. Nie interesuje go również amortyzacja pojazdu, bo tej dokonuje leasingodawca. Zazwyczaj czas trwania leasingu w tym przypadku jest krótszy, niż okres pełnej amortyzacji pojazdu. Decydując się na leasing auta na firmę w opcji operacyjnej, musimy pamiętać o tym, że od 1 stycznia 2019 roku:

  • Klient ma możliwość ująć po stronie swoich kosztów, wydatki związane z opłatami leasingowymi jedynie do wysokości 150 tys. złotych. Należy pamiętać, że ograniczenie dotyczy tylko części raty, w odniesieniu do początkowej wartości samochodu, bez ujęcia podatku VAT. Jeśli chodzi o odsetki, to cała ta część może zostać wliczona w koszty uzyskania przychodów.
  • Klient, który weźmie leasing auta na firmę może również wykazać wydatki przeznaczone na eksploatację pojazdu. Tu pojawia się jednak ograniczenie. Możliwe jest wykazanie 75% kosztów, jeśli z pojazdu korzystamy również poza firmą, do celów prywatnych. Wydatki możemy wykazać w 100% tylko jeśli samochód służy nam wyłącznie do celów służbowych.
  • Klient może również rozliczyć wydatki, które wiążą się z ubezpieczeniem AC w leasingu do wysokości 150 tys. złotych. Kluczowa będzie tu wartość pojazdu, zawarta w polisie.

Chcesz wiedzieć ile wyniesie rata – sprawdź nasz kalkulator.

A CO Z VAT?

Leasing auta na firmę umożliwia przedsiębiorcom rozliczanie podatku VAT. Kluczową kwestią jest sposób wykorzystywania zakupionego pojazdu.

Jeśli mówimy o aucie dla firm, które będzie użytkowane nie tylko do celów służbowych, ale i prywatnych (nawet w najmniejszym stopniu), podatnik może odliczyć 50% kwoty podatku VAT od każdej raty leasingowej. W tym przypadku zapis dotyczy również opłat związanych z zakupem paliwa, naprawami, przeglądami i ogólnie pojętą eksploatacją.

Jeśli jednak auto osobowe na firmę ma służyć jedynie celom służbowym, przedsiębiorca ma prawo do pełnego odliczenia VAT-u. Należy dostarczyć urzędowi skarbowemu formularz VAT-26, na którym zgłosimy pojazd jako służbowy. Właściciel firmy powinien również przechowywać informację na temat przebytych tras i przebiegu samochodu. Do jego obowiązków należy również przygotowanie regulaminu korzystania z pojazdu.

Wychodząc naprzeciw naszym klientom i we współpracy z naszymi partnerami umożliwiamy skorzystanie z dodatkowego produktu – GPS, który pozwala zaoszczędzić czas, wszystkie informacje dostępne są online.

Wypełnij teraz wniosek leasingowy i sprawdź nasze rozwiązanie.