5 trików na które należy uważać przy zakupie używanego samochodu

Zakup używanego samochodu to duże wyzwanie. Kupujący musi bardzo uważać, aby nie dać się złapać w pułapkę. Oszuści doskonale wiedzą, jak wprowadzić w błąd osobę zainteresowaną nabyciem konkretnego pojazdu. Kłamstwa, manipulacje i sztuczki psychologiczne sprawiają, że każdego roku wiele osób pada ofiarami poważnych oszustw. Tracą pieniądze, czas i zaufanie do uczciwych sprzedawców, którzy nie są niczemu winni. Jak więc kupić samochód i nie dać się oszukać? Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Samochód zakupiony od nieuczciwej osoby może być niebezpieczny! Poznaj 5 trików, na które należy uważać przy zakupie używanego samochodu.

Przekręcony licznik a zakup używanego samochodu

Na co kupujący zwraca uwagę w pierwszej kolejności. Oprócz kwestii oczywistych, czyli modelu auta i roku produkcji, najważniejszą sprawą jest przebieg, czyli ilość przejechanych kilometrów. Tutaj oszuści mają ogromne pole do popisu. Jeśli kierowca nie będzie świadomy, jaki jest faktyczny przebieg, nie zadba odpowiednio o przegląd i wymianę części, co może nawet doprowadzić do wypadku. Tak zwane cofnięcie licznika nie jest problemem dla profesjonalistów, niezależnie od tego czy mają do czynienia ze starym czy też nowym autem.

Nieszczelny układ klimatyzacji

Kiedyś można było tylko pomarzyć o klimatyzacji w samochodzie. Dzisiaj to niezbędny element, który ułatwia życie. Trudno wyobrazić sobie podróż w ogromnym upale bez możliwości obniżenia temperatury. Oszuści chcąc sprzedaż pojazd, dolewają czynnik chłodniczy do nieszczelnej klimatyzacji dzięki czemu usterka zostaje na jakiś czas ukryta. Później jednak bomba wybucha. Warto więc dokładnie sprawdzić klimatyzację przed podpisaniem ostatecznej umowy.

Kasowanie usterek

Dostępne obecnie w sprzedaży samochody są pełne części elektronicznych. Aby zdiagnozować błędy, trzeba podłączyć samochód do komputera, można zrobić to w specjalnym warsztacie. Nieuczciwi sprzedawcy posuwają się do tego, że za pomocą komputera kasują wszystkie błędy. Dzięki temu kierowca ich nie widzi. Oczywiście jest to rozwiązanie na krótką metę, ponieważ wkrótce błędy znowu się pojawią. Kłamstwo i nieuczciwość pozwoli jednak sprzedać pojazd jako wolny od błędów.

Bezpieczne poduszki powietrzne

Aspekt bezpiecznego poruszania się samochodem jest niezwykle istotny. To powinien być priorytet. Kiedy bezwzględnie należy wymienić poduszki powietrzne? Na pewno po każdym wypadku, kiedy poduszki wystrzeliły. Nieuczciwi sprzedawcy nie chcą tracić czasu i pieniędzy na wymianę całych poduszek, więc wymieniają tylko zewnętrzne elementy. To igranie z ludzkim życiem. Jeśli pamięć zostanie wyczyszczona, kierowca nie zorientuje się, w jak ogromnym znalazł się niebezpieczeństwie.

Dokumenty

Podstawą każdej umowy kupna i sprzedaży powinno być sprawdzenie dokumentacji rzeczy, która jest przedmiotem umowy. Czy pojazd nie jest kradziony? Czy uczestniczył w jakimś wypadku? Czy opłacano ubezpieczenie? Jak wiarygodną osobą jest sprzedawca? Czy umowa na pewno jest dobrze skonstruowana?

Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, w której fachowcy dokładnie sprawdzają stan techniczny pojazdu. Bezpieczeństwo klienta to priorytet. Używany samochód musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa.