Eco driving – jak jeździć bezpiecznie?

Jako że mało osób ma elektryczny samochód, który nie produkuje spalin, to warto przynajmniej stosować się do zasad eco drivingu. Jest to sposób na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co przekłada się na dbałość o środowisko naturalne.

Ekologia a prowadzenie samochodu, czyli podstawy eco drivingu

Nie trzeba zmieniać samochodu, aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń mających negatywny wpływ na środowisko naturalne. Można zacząć jeździć autem w sposób ekologiczny. Pierwszą kwestią będzie łagodne przyspieszanie i hamowanie. W ten sposób można zmniejszyć ilość emitowanego dwutlenku węgla i zaoszczędzić na paliwie. Bardzo ważne jest nieprzeciążanie auta, dlatego warto pozbyć się z niego żadnych przedmiotów. Problematyczne są także bagażniki dachowe ze względu na to, że stawiają opór powietrza, co zwiększa emisję CO2. Zaleca się używać tempomatu, dzięki czemu pojazd samodzielnie ustawia optymalne parametry dotyczące prędkości. Warto pamiętać również o jeżdżeniu z zamkniętymi szybami, bo przełoży się to na mniejsze zużycie paliwa i niższy ślad węglowy.

Bardzo ważne będzie dobranie odpowiednich opon. Zaleca się wybierać wytrzymałe ogumienie, powinno się również utrzymywać poziom ciśnienia w oponach zgodny z zaleceniami producenta. Dobrze napompowane opony ułatwiają prowadzenia auta i zmniejszają zużycie paliwa. Bardzo ważne jest również serwisowanie samochodu, dbanie o jego stan techniczny. Nie powinno się jeździć na luzie, uruchamiać silnika bez wciśniętego pedału gazu Auto jest gotowe do jazdy bezpośrednio po uruchomieniu silnika, nie trzeba go rozgrzewać. Zaleca się jazdę na najwyższym biegu i przy niskich obrotach. Przy dłuższym postoju należy wyłączyć silnik. Jazda na luzie nie jest ekologiczna.