Od 1 stycznia 2019 roku w prawie dotyczącym leasingów zaszły pewne zmiany. Z badań wynika, że firmy ostrożnie przyglądały się nowelizacji ustawy. Okazuje się, że zamiany mają bardziej powierzchowny, niż rewolucyjny charakter. Jeśli chcemy wziąć auto w leasing na firmę, oto co musimy wiedzieć.
Klienci biznesowi nadal mogą wybrać opcję leasingu finansowego i operacyjnego. W pierwszym rozwiązaniu, przedsiębiorca w kosztach uzyskania przychodów może rozliczyć odsetki za opłacone raty. Może on również wykazać auto osobowe na firmę w swoich środkach trwałych i przeprowadzić jego amortyzację.
I tu pojawiają się pierwsze istotne zmiany w ustawie. Od początku 2019 roku, w kosztach uzyskania przychodu, klienci firmowi mogą zawierać odpisy związane z amortyzacją auta dla firm, których wartość nie przekracza 150 tys. złotych. To korzystna dla przedsiębiorców zmiana, ponieważ limit wzrósł o 70 tysięcy złotych.
Jeśli zdecydujemy się na leasing auta na firmę, możemy przeprowadzić jego amortyzację na dwa sposoby:
To druga opcja, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy, decydując się na leasing auta osobowego na firmę. W tym wypadku leasingobiorca nie może wprowadzić zakupu do majątku prowadzonej przez siebie działalności. Nie interesuje go również amortyzacja pojazdu, bo tej dokonuje leasingodawca. Zazwyczaj czas trwania leasingu w tym przypadku jest krótszy, niż okres pełnej amortyzacji pojazdu. Decydując się na leasing auta na firmę w opcji operacyjnej, musimy pamiętać o tym, że od 1 stycznia 2019 roku:
Chcesz wiedzieć ile wyniesie rata – sprawdź nasz kalkulator.
Leasing auta na firmę umożliwia przedsiębiorcom rozliczanie podatku VAT. Kluczową kwestią jest sposób wykorzystywania zakupionego pojazdu.
Jeśli mówimy o aucie dla firm, które będzie użytkowane nie tylko do celów służbowych, ale i prywatnych (nawet w najmniejszym stopniu), podatnik może odliczyć 50% kwoty podatku VAT od każdej raty leasingowej. W tym przypadku zapis dotyczy również opłat związanych z zakupem paliwa, naprawami, przeglądami i ogólnie pojętą eksploatacją.
Jeśli jednak auto osobowe na firmę ma służyć jedynie celom służbowym, przedsiębiorca ma prawo do pełnego odliczenia VAT-u. Należy dostarczyć urzędowi skarbowemu formularz VAT-26, na którym zgłosimy pojazd jako służbowy. Właściciel firmy powinien również przechowywać informację na temat przebytych tras i przebiegu samochodu. Do jego obowiązków należy również przygotowanie regulaminu korzystania z pojazdu.
Wychodząc naprzeciw naszym klientom i we współpracy z naszymi partnerami umożliwiamy skorzystanie z dodatkowego produktu – GPS, który pozwala zaoszczędzić czas, wszystkie informacje dostępne są online.
Wypełnij teraz wniosek leasingowy i sprawdź nasze rozwiązanie.