Wiosenny przegląd samochodu

Wiosna to idealna pora na przegląd samochodu, bo po zimie może pojawić się wiele nieprzyjemnych niespodzianek. Jeśli ktoś nie chce, aby zawiodło go auto w najmniej oczekiwanym momencie i pragnie uchronić się przed poważną awarią, to warto postawić na profilaktykę. Wiosenne porządki nie powinny dotyczyć wyłącznie domu, należy je przeprowadzić także w swoim pojeździe, nawet w motocyklu czy rowerze. Istotne jest oczywiście dokładne umycie samochodu, wymienienie opon, sprawdzenie płynów eksploatacyjnych. Powinno się także zainwestować w nowe pióra wycieraczek, sprawdzić oświetlenie i szereg innych elementów samochodowych.

Jak przygotować auto na wiosnę?

Po zimie auto jest mocno zabrudzone, dlatego wymaga gruntownego oczyszczenia ze wszystkich zabrudzeń. Nie należy jednak działać tylko powierzchownie, powinno się doczyścić wszystkie zakamarki, w których przez kilka miesięcy zgromadziło się wiele brudu. Nie można pominąć rowków, błotników, podwozia. Jest to niezwykle ważne, bo zimą na drogach znajduje się wiele szkodliwych substancji, które sprzyjają powstawaniu korozji. Świetnie sprawdzi się myjka wysokociśnieniowa, która pozwala w bezinwazyjny i szybki sposób na skuteczne pozbycie się nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń. Nie zaleca się korzystania z myjni automatycznej, bo nie ma to niczego wspólnego z dokładnym myciem. Alternatywą będzie sprawdzona myjnia ręczna. W celu podniesienia walorów estetycznych czterokołowca można zdecydować się na zabiegi upiększające w postaci woskowania czy glinkowania. Warto też zainwestować w nowy zestaw dywaników samochodowych. Stan piór wycieraczek po zimie zwykle nie należy do najlepszych, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie ich wymiana na nowe, aby dobrze zbierały wodę. Bardzo ważne jest także skontrolowanie płynów eksploatacyjnych: hamulcowego, chłodniczego, do spryskiwaczy i oleju silnikowego.

O czym należy pamiętać podczas przeprowadzania wiosennego przeglądu samochodu?

Wiosna to czas na przyjrzenie się stanowi klimatyzacji samochodowej i sprawdzenie sprawności układu wentylacji, jego szczelności. Bardzo ważne jest wymienienie filtra kabinowego i odgrzybienie całego układu. Zadanie to najlepiej będzie powierzyć specjalistom. Nie można pominąć sprawdzenia oświetlenia samochodowego. Po zimie może być mocno wyeksploatowane i nie spełniać już należycie swojej funkcji. Zacząć należy oczywiście od dokładnego oczyszczenia kloszy reflektorów. Sprawdzić trzeba także działanie żarówek i w razie potrzeby wymienić je na nowe. Najszybciej i najwygodniej będzie udać się na stację kontroli pojazdów, aby wykryć ewentualne problemy. Warto też upewnić się, kiedy kończy się przegląd techniczny auta, wygasa ubezpieczenie. Przyjrzeć należy się całej dokumentacji samochodowej. Kolejną kwestią będzie sprawdzenie kondycji silnika, czy wszystko właściwie działa. Na uwadze należy mieć wycieki i luzy w zawieszeniu, bicie przy wprowadzaniu na wysokie obroty. Bardzo ważne będzie także obejrzenie dokładnie całego auta w poszukiwaniu śladów korozji. Kontroli należy poddać również pokładową elektronikę.