Szukaj
Oprocentowanie leasingu, całkowity koszt, porównanie ofert leasingu - CLS.PL
Jak analizować oferty leasingu?

Leasing jest popularną formą pozyskania środka trwałego. Każdy kto zdecydował się na taką formę pozyskania przedmiotu leasingu stoi przed dylematem wyboru firmy leasingowej. Firmy, która sfinansuje nasz przedmiot, przedstawi warunki oferty, jak również odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości. Musimy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy podjęciu decyzji co do wyboru. Leasing oferty – skontakuj się z nami w celu uzyskania szczegółów.

Leasing – koszt całkowity

Porównując oferty zwróć uwagę czy w koszcie całkowitym jest uwzględniona wysokość wykupu. Podobnie jest z ewentualną opłatą manipulacyjną, która może być doliczona do wstępnej wpłaty, ale nie jest ujęta w koszcie całkowitym. W tym przypadku koszt całkowity, na tle innych ofert, sprawia wrażenie korzystniejszego niż jest w rzeczywistości.

Leasing – ilość rat (czynszów) leasingowych

Firmy leasingowe różnie przyjmują ilość rat dla poszczególnych okresów leasingu. Może się zdarzyć, że jedna firma przyjmie 35, a inna 36 rat dla leasingu trzyletniego. W tym przypadku koszt całkowity w jednej ofercie może być mniejszy, podczas gdy wysokość raty będzie większa i odwrotnie.

Zwróć uwagę na kontynuację ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Generalnie ubezpieczenie zależy od konkretnych dat np. odbioru przedmiotu leasingu ale w przypadku, gdy mamy 36 rat zamiast 35 może zdarzyć się, że tuż przed zakończeniem umowy leasingu trzeba będzie zapłacić za kontynuację ubezpieczenia na kolejny rok.  Mniejsza ilość rat też nie gwarantuje, że nie obowiązuje nas kontynuacja ubezpieczenia dlatego powinniśmy to uwzględnić przy naszej analizie.

Leasing – oprocentowania oferty (stopy procentowe)

Należy zwrócić uwagę jakiego rodzaju jest oprocentowanie stałe czy zmienne. Najczęściej mamy do czynienia z oprocentowaniem zmiennym opartym o WIBOR 1M lub 3M. Analogicznie dla leasingu w walucie będzie to EURIBOR lub LIBOR. Sprawdź czy podany WIBOR w ofercie jest aktualny, czy nie odbiega od aktualnego przez co oferta może wydawać się bardziej atrakcyjnej.

Leasing – ubezpieczenie – koszty i warunki

Przede wszystkim należy ustalić z Leasingodawcą jaka forma ubezpieczenia będzie dla na najlepsza.
Jest to często uzależnione od przedmiotu leasingu (nowy, używany). Czy jest możliwość skorzystania z pakietu dealera. Większość leasingodawców pobiera opłatę za zgodę na ubezpieczenie zewnętrzne, najczęściej w wysokości ok. 200 zł Czy wolimy płacić ubezpieczenie w ratach leasingowych, czy w 2-4 ratach, czy też jednorazowo. Często firmy leasingowe proponują ubezpieczenie własne, oczywiście przy współpracy z firmami ubezpieczeniowymi. Jak widać wybór ubezpieczenia nie jest sprawą łatwą. Możemy zdać się na handlowca, który w tej kwestii nam doradzi.

Ważne jest byśmy analizując naszą ofertę, zwrócili uwagę na to czy koszt ubezpieczenia przedmiotu leasingu  jest podany w przesłanej ofercie wstępnej. Należy też zwrócić uwagę jaki jest koszt ubezpieczenia w pierwszym roku, jaki jest w kolejnych latach i jak jest on wyliczany. Może się zdarzyć,  że ubezpieczenie w kolejnych latach jest liczone od nierealnej wartości samochodu lub przy założeniu zawyżonej wartości procentowej.

Jak porównać oferty leasingowe?
Musimy wybrać te same kryteria porównania:

 • przedmiot leasingu: samochody osobowe,
 • stan przedmiotu leasingu: nowy,
 • cena netto: 50 000,00 PLN,
 • opłata wstępna: 20%,
 • wykup przedmiotu: 1%
 • okres leasingu: 48 mies.

Zwróć uwagę na:

 • wysokość raty leasingowej
 • wysokość opłaty wstępnej
 • oprocentowanie leasingu,
 • całkowity koszt finansowania.
 • czy oferta jest przygotowana w oparciu o aktualny WIBOR
 • czy nie ma dodatkowych opłat/prowizji

Zachęcamy do zapoznania się z naszym kalkulatorem leasingowym i szczegółową ofertą: leasing samochodów używanych, leasing dla osoby prywatnej, leasing samochodu osobowego, auto w leasing na firmę.

Bezpłatna oferta

Oferta dla Ciebie w 30 minut.

Nie możesz uwierzyć?

Sprawdź nas teraz