Co to jest leasing? - sprawdź definicję i korzyści leasingu - CLS.PL
Co to jest leasing?

Leasing jest coraz popularniejszy na rynku i śmiało konkuruje z kredytami bankowymi. Jest znacznie elastyczniejszy niż pożyczka bankowa i nie obciąża płynności finansowej firmy, dlatego wiele przedsiębiorstw bardzo chętnie korzysta z tej opcji finansowania różnego rodzaju dóbr. Wiele osób również zadaje sobie pytanie: czy leasing się opłaca?

Co to jest leasing?

Jest to nowoczesna forma finansowania wszelkich inwestycji, która nie wymaga angażowania środków własnych. Trzeba jednak podkreślić, że przez cały okres umowy leasingowej dane dobro będące przedmiotem tej umowy pozostaje własnością leasingodawcy, podczas gdy leasingobiorca płaci raty leasingowe za możliwość wykorzystywania danej maszyny do własnych celów gospodarczych. Leasing bardzo często przyrównywany jest do dzierżawy.

Leasing jest najprostsza i najbardziej efektywną metodą finansowania zamierzonych inwestycji. Brać w leasing można prawie wszystko, począwszy od samochodów i różnego rodzaju maszyn, poprzez urządzenia biurowe, a na liniach produkcyjnych skończywszy.

leasing dla firm

Czy leasing się opłaca?

W porównaniu ze zwykłym kredytem bankowym, leasing daje bardzo wiele korzyści, które w znacznej mierze przyczyniają się do tego, że coraz więcej form decyduje się na taką formę finansowania inwestycji własnych. Podstawowe zalety leasingu:

  • firma otrzymuje dostęp do dóbr bez konieczności zaciągania kredytu czy angażowania środków własnych,
  • ma znaczny wpływ na zwiększenie płynności finansowej przedsiębiorstwa, ponieważ zakup danego przedmiot jest w pełni finansowany zewnętrznie przez firmę leasingową,
  • zapewnia możliwość rozszerzenia działalności i dostosowania przedsiębiorstwa do potrzeb rynkowych przy zachowaniu dotychczasowej struktury kapitałów własnych,
  • z uwagi na fakt, iż raty leasingowe mają taką samą wysokość przez cały okres trwania umowy, firma może zaplanować wydatki na przyszły okres,
  • umożliwia elastyczne dopasowanie wysokości opłat leasingowych do możliwości i przyszłych przychodów firmy,
  • zapewnia preferencje podatkowe dla leasingobiorcy, ponieważ opłaty leasingowe mogą być wliczane w koszty uzyskania przychodu,
  • nie wyklucza możliwości zaciągnięcia kredytu, ani korzystania z innych form pozyskania finansowania,
  • jest bardzo elastyczną i wygodną formą pozyskania środków – minimum formalności i czasu, uproszczona procedura zawarcia umowy leasingowej, ubezpieczenie oraz wiele innych, dodatkowych opcji.

 

Kto jest kim w umowie leasingowej?

Aby można było zawrzeć umowę leasingową potrzebne są dwa podmioty: osoba zapewniająca finansowania, a więc leasingodawca, który jest właścicielem danego przedmiotu oddawanego w najem, a także leasingobiorca, czyli osoba, która przyjmuje dany przedmiot i zobowiązuje się do płacenia rat za możliwość korzystania z danej maszyny. Ponadto bardzo często w umowie leasingu występuje również dealer, czyli osoba od której finansujący kupuje przedmiot leasingu. Oczywiście nie można zapomnieć o najważniejszym – przedmiocie leasingu, którym może być rzecz ruchoma lub nieruchoma służąca celom zarobkowym użytkownika. Przedmiotem leasingu może być: sprzęt komputerowy, środki transportu kołowego, maszyny przemysłowe, nieruchomości, statki, samoloty czy też leasing urządzeń medycznych.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym kalkulatorem leasingowym i szczegółową ofertą: leasing samochodów, leasing konsumencki, leasing samochodów dostawczych, leasing dla firm.

Bezpłatna oferta

Oferta dla Ciebie w 30 minut.

Nie możesz uwierzyć?

Sprawdź nas teraz