Leasing – co zyskujesz jako przedsiębiorca?

Leasing – co zyskujesz jako przedsiębiorca?

Prowadząc firmę zapewne często zastanawiałeś się nad zagadnieniem: leasing – co zyskujesz jako przedsiębiorca? Korzyści, jakie możesz mieć z podpisanych umów leasingowych dają się łatwo pogrupować i policzyć. Wystarczy tylko określić typ przedmiotu, długość okresu umowy oraz wskazać cenę. 

Kontaktując się z CLS otrzymujecie zawsze pełną informację na temat korzyści wynikających z umowy leasingu i kosztów z tym związanych. Nasi Agenci bezpłatnie składają wnioski o finansowanie na wybrany przez Ciebie przedmiot, więc po Twojej stronie zostaje tak naprawdę tylko wybór przedmiotu leasingu. Mówimy tu oczywiście o samochodach, maszynach, sprzęcie IT czy np. panelach fotowoltaicznych.

Decydując się na leasing, zyskujesz jako przedsiębiorca bardzo wiele. Poniżej rozpisaliśmy dla Ciebie podstawowe korzyści, jakie osiągasz podpisując umowę. 

– Leasing operacyjny – zyskujesz jako przedsiębiorca w obszarach:

  • powiększenia kosztów uzyskania przychodu – do kosztów zaliczasz wpłatę własną (czynsz inicjalny) i ratę netto wynikającą z umowy leasingu
  • odliczenia VAT-u naliczonego za skorzystanie z usługi leasingu (operację zawarcia umowy leasingu operacyjnego fiskus traktuje jak usługę) – VAT jest wkalkulowany w raty umowy (naliczany zgodnie z harmonogramem spłat).
  • pamiętaj – przy samochodach o wartości powyżej 150 tys. złotych koszty uzyskania przychodu rozliczasz proporcjonalnie
  • pamiętaj – przy samochodach używanych do celów prywatnych i służbowych koszty uzyskania przychodu rozliczasz wg proporcji 50/50.

– Leasing finansowy – zyskujesz jako przedsiębiorca w obszarach

  • kosztów uzyskania przychodów – w koszty wliczasz odsetki od raty i amortyzację (wykazujesz przedmiot leasingu w swoich środkach trwałych)
  • Odliczenia w całości VATu naliczonego za umowę leasingu (operację zawarcia umowy leasingu operacyjnego fiskus traktuje jak dostawę towarów)
  • pamiętaj – VAT naliczany jest na początku transakcji i płatny od razu, nie jest wkalkulowany w harmonogram umowy,
  • pamiętaj – podobnie, jak w przypadku leasingu operacyjnego – samochody używane do celów prywatnych i służbowych, są rozliczane w kosztach uzyskania przychodu w systemie 50/50 (odliczasz 50% VAT). Część nieodliczona podwyższa wartość przedmiotu, która podlega amortyzacji.
  • pamiętaj – podobnie, jak w leasingu operacyjnym, obowiązuje limit wartości samochodu 150 tys. złotych. Powyżej tej kwoty koszty uzyskania przychodów rozliczone są proporcjonalnie

Zapytaj teraz

Oferta miesiąca

Sprawdź nasze rabaty na samochody
Oferta miesiąca

Kalkulator

Sprawdź swoją ratę leasingu lub kredytu
Finansowanie

Otrzymaj bezpłatną ofertę

Porównany dla Ciebie oferty firm leasingowych i kredytowych

Zamów ofertę