Oferujemy konkretne rozwiązania mające na celu jak najlepszą optymalizację zakupu wybranego przez Klienta środka trwałego z uwzględnieniem jego potrzeb i możliwości.
Pytania o leasing używanych samochodów pojawiają się dość często. Kiedy można zdecydować się na leasing, jaki jest maksymalny wiek pojazdu i jakie inne formalności muszą zostać spełnione? Oto wskazówki dla osób, które rozważają leasing używanych aut.
Leasing samochodów używanych – na jakich zasadach?
Część firm leasingowych chętnie finansuje używane samochody, jednak inne już nie. Warto zapoznać się z polityką konkretnej firmy, by wiedzieć jak to jest w konkretnym przypadku. Także wiek samochodów, które mogą zostać objęte leasingiem jest różny i zależy to od specyfiki danej firmy – na ogół jest to od 4 do 6 lat, choć zdarzają się też starsze samochody, które można leasingować, choć na mniej korzystnych warunkach.
Co istotne, podczas samej procedury leasingowej warto uzyskać pełną fakturę 23% VAT. Z punktu widzenia firmy, z którą nawiązujemy współpracę ważne jest także kto sprzedaje samochód. W tej kwestii najkorzystniej wypada się podczas zakupy samochodu z komisu. Istotny jest także stan techniczny pojazdu, a czasami niezbędna jest wycena rzeczoznawcy.
Leasing używanych aut może obejmować samochody nie tylko krajowe, ale też te sprowadzane z terenu Unii Europejskiej.
Wiek samochodu używanego a koszty leasingu
Firmy leasingowe najchętniej finansują auta nowe, choć nie jest to standardem. Można też znaleźć takie, które chętnie finansują używane auta, pochodzące np. z komisu – jednak na ogół te mające do 4 lat (Czasami powyżej 4, co jest jednak rzadkością). Fakt, że korzystniej jest leasingować nowy samochód wynika z lepszych warunków finansowych, jakie można uzyskać.
Okres leasingu jest uzależniony od wieku samochodu, choć wskazuje się, że nie powinno to być dłużej niż 8 lat, w które wlicza się sam leasing jak i wiek samochodu. Proporcjonalnie do wieku auta można zatem obliczyć ile powinien wynosić leasing.
Czynsz inicjalny a leasing
Czynsz inicjalny to wpłata wstępna, jaką ponosi kupujący. Zazwyczaj jest to około 45% wartości samochodu i jest to standardem. Można jednak wpłacić minimalną kwotę, której wysokość zależy od polityki firmy, wieku leasingu i pochodzenia samochodu.
Leasing a samochód używany – warunki, zabezpieczenia i koszty VAT
Jak wspomniano wyżej, są firmy, które udzielają finansowania na używane samochody, choć trzeba się czasami postarać by je odnaleźć. Same warunki są w tej kwestii różne, co wynika z polityki przedsiębiorstwa. Na rynku są firmy, które przyjmują zakup samochodów używanych z komisów lub np. od osób prywatnych. Na ogół o wiele bardziej wiarygodna jest dla firmy leasingowej np. współpraca z przedsiębiorstwem niż z prywatną osobą, która chce sprzedać samochód po okazyjnej cenie. Wynika to z faktu zabezpieczenia, ponieważ z prawnego punktu widzenia to firma leasingowa jest właścicielem pojazdu w efekcie zawieranej umowy.
Dla kupującego najlepszą formą prawną jest faktura VAT i warto poszukać samochodu używanego, który jest sprzedawany z pełnym VAT-em. Jeśli posiada się fakturę VAT – marża to sam leasing nie jest niemożliwy, choć nie każda firma decyduje się wówczas na niego i koszty są zazwyczaj wyższe.