Samochód to narzędzie, które przydaje się każdej firmie. Ułatwia poruszanie się, spotkania oraz wypełnianie codziennych obowiązków. Może być to jednak spore obciążenie finansowe, szczególnie dla rozwijającego się przedsiębiorstwa. Korzystnym wyborem może okazać się skorzystanie z oferty leasingowej.
Dla przedsiębiorcy istotnym czynnikiem przy zakupie pojazdu jest jego koszt. Nie jest to jednak jedyna składowa, która może wpłynąć na decyzje o dokonaniu transakcji. Podczas dokonywania zakupu ze wsparciem zewnętrznym, czyli na kredyt, bądź korzystając z leasingu ważne są również dodatkowe opłaty, jak prowizje, oprocentowanie, etc. Ponadto istotna jest również możliwość wpisu auta w koszt uzyskania przychodu oraz jego amortyzacji. Firmy, które zdecydują się na kredyt, powinny liczyć się z wysokim oprocentowaniem inwestycji. Może ona sięgać nawet 30%. Wszystko, oczywiście, zależy od tego na jak długo czas rozłożona jest płatność. Jeśli chodzi o leasing samochodowy dla firm, ten wypada korzystniej. To oprocentowanie może być nawet o połowę niższe.
Finanse są bardzo ważne, ale równie cenny jest czas i praktyczność każdego z rozwiązań. Jeśli chodzi o leasing, to uzyskanie go jest o wiele łatwiejsze dla zainteresowanej firmy, niż uzyskanie kredytu. Pierwszy przypadek nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Przedsiębiorstwo zostanie naturalnie sprawdzone pod względem przychodów. W większości przypadków wystarczy jednak PIT lub oświadczenie, zawarte na wniosku. Jeśli uzyskamy zielone światło, to reszta formalności leży po stronie firmy leasingowej, która zajmie się kupnem auta i jego zarejestrowaniem. To duża oszczędność czasu. Drugi przypadek wymaga większego zaangażowania ze strony klienta. Musi najpierw odwiedzić bank, wypisać wszelkie wnioski, liczyć się ze sprawdzeniem i ustaleniem zdolności kredytowej. Później musi udać się do dilera samochodowego, zarejestrować pojazd w urzędzie komunikacyjnym, a na koniec ponownie stawić się w banku w celu sfinalizowania formalności. Co ważne, taki zakup obciąży naszą zdolność kredytową. Leasing nie ma na nią wpływu.
Reasumując, można śmiało stwierdzić, że leasing samochodowy dla firm jest zdecydowanie lepszą opcją, w przypadku kupna pojazdu. To rozwiązanie, które jest nie tylko tańsze, ale pozwala na zaoszczędzenie czasu, minimum formalności, a do tego przynosi korzyści podatkowe firmie klienta. Należy jednak pamiętać, że biorąc auto w leasing, nie jesteśmy jego właścicielem do momentu całkowitej spłaty rat i jego ostatecznego wykupienia..