W 2023 roku wszyscy zainteresowani fotowoltaiką mogą skorzystać z programów pozwalających uzyskać dopłaty do montowania takiej instalacji. Form dofinansowania montażu fotowoltaiki jest naprawdę dużo, więc warto wybrać takie dofinansowanie, które będzie najbardziej opłacalne dla konkretnego gospodarstwa domowego. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym będzie można cieszyć się z własnego prądu elektrycznego i mniejszych rachunków. By to osiągnąć trzeba najpierw zainwestować w makroinstalację fotowoltaiczną. Z dofinansowaniami o wiele łatwiej jest wygospodarować potrzebne na instalację środki finansowe.
Dopłaty do fotowoltaiki 2023 – Mój prąd
Poniesione na instalację fotowoltaiczną wydatki muszą być udokumentowane za pomocą faktur lub imiennych rachunków. Ważne jest także to, że jednej faktury nie można złożyć kilka razy, by uzyskać kilka dotacji. W przypadku, gdy koszty wykonania instalacji fotowoltaicznej były bardzo duże, można podzielić rachunki lub faktury, tak by uzyskać pomoc z różnych źródeł.
Pierwszym programem pomocowym jest Mój Prąd, który istnieje od 30.08.2019 roku i został przedłużony do końca marca 2023 roku. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie do mikroinstalacji w kwocie 6000 złotych (w 2022 roku można było otrzymać tylko 4000 złotych). Jeśli mikroinstalacja posiada dodatkowe elementy można starać się o poniższe dofinansowania:
Program Mój Prąd skierowany jest do prosumentów, którzy nie korzystali jeszcze z dofinansowania na mikroinstalację fotowoltaiczną.
Dopłaty do fotowoltaiki w ramach ulgi termomodernizacyjnej 2023
Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, czyli odliczenia od kwoty opodatkowania kosztów związanych z inwestycjami w fotowoltaikę. Kwota odliczenia to maksymalnie 53 tysiące złotych. Ważne jest to, iż ulga nie jest przypisana do budynku, tylko do właściciela. W przypadku, gdy dom posiada dwóch właścicieli, każdy z nich może odpisać po 53 tysiące złotych maksymalnie.
Ulgę termomodernizacyjną można odpisać w ciągu 6 lat od poniesienia pierwszych wydatków związanych z termomodernizacją budynku.
Czyste Powietrze 2023 – jakie dopłaty do fotowoltaiki?
3 stycznia 2023 roku ruszyła nowa wersja tego programu. W roku 2023 można ubiegać się o wyższą kwotę dofinansowania. Progi dochodowe bowiem przy podwyższonym dofinansowaniu wzrosły z 1564 złotych do 1894 złotych w gospodarstwie wieloosobowym oraz z 2189 złotych do 2651 złotych w gospodarstwie jednoosobowym. Kwota dofinansowania wzrosła z 47 tysięcy złotych do 99 tysięcy złotych.
Więcej osób będzie mogło także skorzystać z najwyższego wymiaru wsparcia, gdyż progi wzrosły z 900 złotych do 1090 złotych w gospodarstwach wieloosobowych oraz z 1260 złotych do 1526 złotych w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Kwota dofinansowania przy najwyższym wsparciu wzrosła do 135 tysięcy złotych.
Dopłaty do fotowoltaiki 2023 – Czyste Powietrze z prefinansowaniem
Rodziny o najniższych dochodach mogą skorzystać z prefinansowania inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Prefinansowanie obejmuje 50% kwoty dofinansowania. Czyste Powietrze Plus można otrzymać poprzez złożenie wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Fotowoltaika dofinansowanie z programów lokalnych
Wiele gmin i miast prowadzi oprócz programów ogólnopolskich programy lokalne, z których także można skorzystać. Są to programy prowadzone przez samorządy, które różnią się założeniami i wymaganiami. Warto zapoznać się z możliwościami w swoim miejscu zamieszkania, by nie przegapić szansy na otrzymanie dodatkowych pieniędzy na instalację fotowoltaiczną.
Osoby, które mają w planach założenie instalacji fotowoltaicznej mają ogromne możliwości skorzystania z dofinansowania. Warto zastanowić się, który program będzie najlepszym wyborem pod względem kryterium dochodowego oraz innych wymagań. Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.