Osoby chcące wziąć w leasing auto z zagranicy (import w leasingu), powinny wybrać pojazd od sprawdzonego dealera. Najlepiej, jeśli jest to samochód z niedużym przebiegiem i w dobrym stanie technicznym. Nie można bowiem zapominać, w leasing można wziąć jedynie te pojazdy osobowe, których wiek nie przekracza 8 lat.
Zawarcie umowy leasingowej zależy od wpłaty czynszu w wysokości 5-10 procent jego wartości. W przypadku aut używanych musi ją ocenić rzeczoznawca, który wycenia swą usługę na maksymalnie 400 złotych.
Jeśli auto jest sprowadzone z zagranicy, to konieczne jest spełnienie szeregu formalności. Pierwszą z nich jest wyrejestrowanie auta i zarejestrowanie w Polsce. W tym celu należy złożyć przetłumaczony:
Nie można też zapominać o kwestii przewozu auta do Polski. Kupujący może je holować, skorzystać z usług firmy zewnętrznej, a także… zrobić to samemu, rejestrując pojazd na tymczasowych „blachach” w kraju zakupu.
Kupujący może też zakupić pojazd z własnych środków, a następnie odprzedać go leasingodawcy. Jest to tzw. leasing zwrotny, który jednak wiąże się z wysokim (ponoszonym przez właściciela) wkładem własnym w wysokości aż 25 procent wartości auta. Pojazd można też wziąć w leasing na swoją firmę, ale wiąże się to z koniecznością:
Uwaga! Jeśli auto jest nabyte na terenie UE, to nie ma potrzeby zapłaty VAT, gdyż jest ono objęte Wewnątrzwspólnotowym Nabyciem Towaru.
Leasing zagranicznego auta jest korzystny dla przedsiębiorców, którzy mogą wybierać spośród wielu modeli i typów aut. Co więcej, dzięki temu można liczyć na lepiej wyposażony samochód. Poza tym trzeba pamiętać, że auta z zagranicy są często w lepszym stanie, niż te, które nabywa się w Polsce. Dzięki takim samochodom można budować prestiżowy obraz firmy w oczach klientów. Pamiętajmy też, że najłatwiej o leasing w obrębie UE. W przypadku aut z USA jest to dużo trudniejsze, gdyż proces ten jest obwarowany szeregiem dodatkowych formalności i wysokimi kosztami.
Reasumując, leasing auta z zagranicy to opłacalna inwestycja, na której mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne.