Zadzwoń

Zmiany w opodatkowaniu aut służbowych - CLS.PL
Zmiany w opodatkowaniu aut służbowych

Jak większość z nas wie, od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe zasady opodatkowania użytkowania samochodów osobowych w firmach. Zmiany te wprowadziła znowelizowana 23 października 2018 r. ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych i podatku dochodowym od osób fizycznych. Poniżej przedstawiamy zestawienie porównujące stare i nowe zasady, gdyż różnice i zmiany są bardzo ważne dla wszystkich w szczególności polskich przedsiębiorców.

  • wzrost limitów amortyzacyjnych (dotychczas: 20 tys. euro, dla aut EV – 30 tys. Euro, po zmianach: 150 tys. zł, dla aut EV – 225 tys. Zł)
  • wartość początkowa samochodu ustalana dla celów amortyzacji (dotychczas: przepis uwzględniał VAT, gdy nie stanowił on podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia, po zmianach: nic się nie zmieniło)
  • koszt podatkowy przy sprzedaży samochodu (dotychczas: w chwili sprzedaży auta przedsiębiorca mógł zaliczyć do kosztów podatkowych cały wydatek poniesiony na jego nabycie, pomniejszony o odpisy amortyzacyjne, po zmianach: limit w wysokości 150 tys. zł. (225 tys. zł dla aut EV) dla aut „przyjętych do używania” ma zastosowanie także przy ustalaniu kosztów odpłatnego zbycia samochodu osobowego
  • leasing, najem, dzierżawa – limit kosztów (dotychczas: w przypadku rat leasingowych lub czynszu najmu przepisy nie ograniczały kwoty, która mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, po zmianach: ustawa wprowadziła limit 150 tys. złotych dla kwoty, która może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów)
  • składki na ubezpieczenie (dotychczas: limit wydatków zaliczanych do kosztów podatkowych na ubezpieczenie – 20 tys. Euro, po zmianach 150 tysięcy złotych)
  • koszty eksploatacji w przypadku aut używanych (dotychczas: odliczenie kosztów eksploatacji samochodu w firmie – 100 proc, po zmianach: 100 proc. odliczenia tylko wtedy, gdy samochód w firmie wykorzystywany jest wyłącznie do działalności gospodarczej, w innym przypadku można odliczyć tylko 75%.)

Zainteresowany leasingiem samochodu osobowego? Sprawdź całkowity koszt leasingu na CLS.PL lub skontaktuj się przedstawicielem.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym kalkulatorem leasingu i szczegółową ofertą: leasing dla nowej firmy, leasing aut używanych, leasing dla firm jednoosobowych, leasing dla osób fizycznych.

Bezpłatna oferta

Oferta dla Ciebie w 30 minut.

Nie możesz uwierzyć?

Sprawdź nas teraz