Podatek od zakupu samochodu. Jak i kiedy zapłacić PCC-3 - CLS.PL
Podatek od zakupu samochodu. Jak i kiedy zapłacić PCC-3

Podatek od zakupu samochodu – jak i kiedy zapłacić podatek PCC-3

Polskie urzędy skarbowe podbierają podatek nie tylko od miesięcznych dochodów, ale i od wybranych umów cywilnoprawnych. Kupiłeś samochód? Masz całe dwa tygodnie od czasu popisania umowy na złożenie formularza PCC-3, obliczenia wysokości podatku i przelania go na rzecz fiskusa. Zwolnienie od tego obowiązku przysługuje ci tylko w szczególnych przypadkach. Jakich? Sprawdziliśmy to.

Podatek od zakupu samochodu – kto jest zobowiązany do zapłaty podatku?

W Polsce podatek z tytułu PCC sięga 2% wartości zakupu samochodu. Do opłaty zobowiązani są wszyscy z wyjątkiem osób, które nabyły auto o wartości nie przekraczających 1 tys. złotych lub w przypadku, kiedy transakcja zostaje zawarta na linii osoba fizyczna – firma (uwaga: dotyczy tylko tych podmiotów gospodarczych, które są zobowiązane do odprowadzenia podatku VAT z tytułu sprzedaży).

Myślisz o kupnie używanego samochódu w leasingu? Skontaktuj się z przedstawicielami CLS w celu uzyskania optymalnej oferty.

Można przyjąć, że podatku nie zapłacimy podpisując umowę sprzedaży z komisem samochodowym. Podatkiem PCC nie powinny martwić się także osoby, które zdecydowały się na zakup samochodu za granicą, chyba, że umowę spisano na terenie naszego kraju, a sprzedawca ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce.

Podatek od zakupu samochodu – tak, jestem zobowiązany do zapłaty podatku

Osoba, która podpisała umowę ze sprzedawcą jest zobowiązana do wniesienia podatku na rzecz właściwego urzędu skarbowego w czasie do 14 dni od chwili złożenia podpisu na dokumencie – do złożenia deklaracji należy posłużyć się odpowiednim formularzem PCC-3.

Uprzedzamy, że zatajenie takiej informacji może mieć i na ogół ma nieprzyjemne konsekwencje, ponieważ fiskus otrzymuje komunikat o zawarciu umowy od urzędu miasta lub gminy. Poza samymi danymi kupującego, pracownicy fiskusa otrzymają także kompletne dane pozwalające na identyfikację także samego pojazdu.

Warto podkreślić, że podatku nie zapłacimy od tzw. umowy przedwstępnej, nawet jeśli samochód jest użytkowany przez przyszłego właściciela. Dla urzędu skarbowego liczy się rzeczywista zmiana prawna, a nie umowa tymczasowa.

Podatek od zakupu samochodu – podstawa do obliczenia podatku PCC-3

Podstawą do obliczenia wysokości podatku wynikającego z tytułu zakupu samochodu jest wartość rynkowa samochodu, a nie tak jak powszechnie uznaje się – kwota wpisana na umowie kupna-sprzedaży.

Pracownicy urzędów skarbowych oczekują, że kupujący wniesie 2-procent wartości nabytego samochodu, co może zależeć od wielu czynników, a w tym m.in. stanu amortyzacji, miejsca położenia geograficznego, gatunku oraz rodzaju samochodu. W jaki sposób urzędnicy obliczają wartość auta? Wykorzystują do tego powszechnie dostępne cenniki, giełdy internetowe, ogłoszenia, a także zestawienia opracowywane przez ekspertów – w tym Eurotax oraz pozostałe. Chcesz sprawdzić wartość samochodu przed wzięciem leasingu?

Zachęcamy do zapoznania się z naszym kalkulatorem leasingowym i szczegółową ofertą: leasing samochodów, leasing konsumencki, leasing samochodów dostawczych, leasing dla firm.

 

Bezpłatna oferta

Oferta dla Ciebie w 30 minut.

Nie możesz uwierzyć?

Sprawdź nas teraz