Podatek od zakupu samochodu. Jak i kiedy zapłacić PCC-3

Podatek od zakupu samochodu – jak i kiedy zapłacić podatek PCC-3

Polskie urzędy skarbowe podbierają podatek nie tylko od miesięcznych dochodów, ale i od wybranych umów cywilnoprawnych. Kupiłeś samochód? Masz całe dwa tygodnie od czasu popisania umowy na złożenie formularza PCC-3, obliczenia wysokości podatku i przelania go na rzecz fiskusa. Zwolnienie od tego obowiązku przysługuje ci tylko w szczególnych przypadkach. Jakich? Sprawdziliśmy to.

Podatek od zakupu samochodu – kto jest zobowiązany do zapłaty podatku?

W Polsce podatek z tytułu PCC sięga 2% wartości zakupu samochodu. Do opłaty zobowiązani są wszyscy z wyjątkiem osób, które nabyły auto o wartości nie przekraczających 1 tys. złotych lub w przypadku, kiedy transakcja zostaje zawarta na linii osoba fizyczna – firma (uwaga: dotyczy tylko tych podmiotów gospodarczych, które są zobowiązane do odprowadzenia podatku VAT z tytułu sprzedaży).

Myślisz o kupnie używanego samochódu w leasingu? Skontaktuj się z przedstawicielami CLS w celu uzyskania optymalnej oferty.

Można przyjąć, że podatku nie zapłacimy podpisując umowę sprzedaży z komisem samochodowym. Podatkiem PCC nie powinny martwić się także osoby, które zdecydowały się na zakup samochodu za granicą, chyba, że umowę spisano na terenie naszego kraju, a sprzedawca ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce.

Podatek od zakupu samochodu – tak, jestem zobowiązany do zapłaty podatku

Osoba, która podpisała umowę ze sprzedawcą jest zobowiązana do wniesienia podatku na rzecz właściwego urzędu skarbowego w czasie do 14 dni od chwili złożenia podpisu na dokumencie – do złożenia deklaracji należy posłużyć się odpowiednim formularzem PCC-3.

Uprzedzamy, że zatajenie takiej informacji może mieć i na ogół ma nieprzyjemne konsekwencje, ponieważ fiskus otrzymuje komunikat o zawarciu umowy od urzędu miasta lub gminy. Poza samymi danymi kupującego, pracownicy fiskusa otrzymają także kompletne dane pozwalające na identyfikację także samego pojazdu.

Warto podkreślić, że podatku nie zapłacimy od tzw. umowy przedwstępnej, nawet jeśli samochód jest użytkowany przez przyszłego właściciela. Dla urzędu skarbowego liczy się rzeczywista zmiana prawna, a nie umowa tymczasowa.

Podatek od zakupu samochodu – podstawa do obliczenia podatku PCC-3

Podstawą do obliczenia wysokości podatku wynikającego z tytułu zakupu samochodu jest wartość rynkowa samochodu, a nie tak jak powszechnie uznaje się – kwota wpisana na umowie kupna-sprzedaży.

Pracownicy urzędów skarbowych oczekują, że kupujący wniesie 2-procent wartości nabytego samochodu, co może zależeć od wielu czynników, a w tym m.in. stanu amortyzacji, miejsca położenia geograficznego, gatunku oraz rodzaju samochodu. W jaki sposób urzędnicy obliczają wartość auta? Wykorzystują do tego powszechnie dostępne cenniki, giełdy internetowe, ogłoszenia, a także zestawienia opracowywane przez ekspertów – w tym Eurotax oraz pozostałe. Chcesz sprawdzić wartość samochodu przed wzięciem leasingu?

Zachęcamy do zapoznania się z naszym kalkulatorem leasingowym i szczegółową ofertą: leasing samochodów, leasing konsumencki, leasing samochodów dostawczych, leasing dla firm.

 

Targi Kielce - Agrotech

Targi Kielce – Agrotech

W dniach od 27 do 29 marca nasza firma uczestniczyła w Targach Agrotech. Targi odwiedziło prawie 62 tysiące osób, które mogło między innymi zapoznać się z ofertą naszej firmy na dedykowanym stoisku. Zapraszamy do fotorelacji.

news-img

Urodziny firmy

Z radością informujemy, iż rozpoczęliśmy 14 rok współpracy z Państwem. Przez ten okres rozwinęliśmy nasza ofertę produktową i sieć sprzedaży. Nasza marka jest coraz bardziej rozpoznawalna na rynku. Cieszymy się, że możemy być z Wami i doradzać w podejmowaniu decyzji finansowych.

Nowy produkt leasingowy MULTI AUTO

Informujemy, iż w maju wprowadziliśmy nowy produkt MULTI AUTO. Przedmiotami finansowania w ofercie są wyłącznie samochody osobowe i dostawcze do 3,5 t dmc. Leasingobiorcy to podmioty gospodarcze i konsumenci indywidualni. Okresy leasingu od 24 miesięcy do 60 miesięcy. Wpłaty wstępne od 10% do 45%.

Nowy produkt kredytowy POŻYCZKA

Nowy produkt kredytowy POŻYCZKA

W maju wprowadziliśmy nowy produkt „Pożyczka” przeznaczony na zakup i refinansowanie pojazdu. Kredyt przeznaczony jest tylko dla przedsiębiorców. Okres kredytowania aż do 84 miesięcy. Po szczegóły związane z ofertą zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami.

Zadzwoń do nas
Leasing lub kredyt? Napisz wiadomość lub zostaw numer a oddzwonimy w 15 minut.
Napisz do nas wiadomość lub zostaw nam swój numer telefonu, a my oddzwonimy tak szybko, jak to możliwe
Wybierz dogodny dla Ciebie czas rozmowy
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane.
Administrator danych osobowych CLS Sp. z o.o., ul. Odolańska 17 02-562 Warszawa 02-562 Warszawa, KRS 0000110127, NIP 897-16-71-675, kontakt z Administratorem jest możliwy za pośrednictwem adresu email bok@cls.pl, lub pisemnie na wyżej wskazany adres siedziby Administratora.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe