Zadzwoń

OC sprawcy sprawdzisz na stronie internetowej - CLS.PL
OC sprawcy sprawdzisz na stronie internetowej

1 października 2018 roku nastąpiła zmiana przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym w zakresie pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju oraz ich kontroli. Obecnie kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu. Sprawdźmy zatem, co zrobić w przypadku niegroźnej kolizji, która nie wiąże się z koniecznością wezwania policji, jeżeli sprawca nie jest w stanie pokazać swojej polisy OC.

 

Polisa OC i dowód rejestracyjny może zostać w domu

Jeszcze do niedawna wielu zapominalskich bądź roztargnionych kierowców narażało się na mandat za brak dowodu rejestracyjnego lub potwierdzenia zawarcia polisy OC. Wystarczyła rutynowa kontrola drogowa, aby uszczuplić swój portfel o co najmniej 50 zł. Aktualnie jedynym dokumentem, który należy mieć przy sobie, jest prawo jazdy. Pozostałe dwa można schować do szuflady, pamiętając jedynie o corocznym odnowieniu ubezpieczenia OC. To z pewnością duża wygoda, a jednocześnie większe bezpieczeństwo – unika się ryzyka kradzieży dokumentów.

 

Stłuczka lub kolizja a brak dokumentów

Kierowcy na szczęście nie muszą się obawiać, że w takiej sytuacji nawet najdrobniejsza stłuczka bądź szkoda parkingowa oznacza konieczność wezwania policji. Nie ma przeszkód, aby uczestniczące w zdarzeniu osoby wszystko załatwiły pomiędzy sobą w formie spisanego oświadczenia. Taka opcja jest możliwa, ponieważ dane polisy sprawcy można zweryfikować online. Wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – www.ufg.pl. Tam już na stronie głównej znajduje się opcja „Sprawdź OC dla pojazdu”. W odpowiednie miejsce należy jedynie wpisać numer rejestracyjny bądź numer VIN pojazdu, aby uzyskać informację, czy rzeczywiście polisa OC została wykupiona dla danego pojazdu oraz w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym. Dane dotyczą konkretnego dnia. Sprawdzenie tego zajmie dosłownie kilkanaście sekund i nie wiąże się z żadnymi opłatami.

 

Przydatna aplikacja

Posiadacze smartfonów mogą też skorzystać z przygotowanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny aplikacji „Na wypadek”, która jeszcze bardziej usprawni i przyspieszy całą procedurę porozumienia pomiędzy sprawcą a poszkodowanym. Dzięki aplikacji nie tylko można sprawdzić, czy pojazd jest objęty ochroną ubezpieczeniową. Dużym ułatwieniem okazują się także podpowiedzi, jak krok po kroku postępować w razie kolizji –  jakie czynności wykonać, co zrobić, aby dobrze udokumentować zdarzenie i w jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć miejsce stłuczki. Za korzystanie z aplikacji również nie jest pobierana opłata.

Bezpłatna oferta

Oferta dla Ciebie w 30 minut.

Nie możesz uwierzyć?

Sprawdź nas teraz