Małe firmy – rosną inwestycje z leasingu, spadają z kredytu - CLS.PL
Małe firmy – rosną inwestycje z leasingu, spadają z kredytu

Leasing z roku na rok zdobywa coraz większą popularność, dlatego też stał się bardzo poważną alternatywą dla zwykłych kredytów bankowych. Inwestycje z leasingu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem przede wszystkim wśród małych i średnich firm, które z różnych przyczyn nie mogą skorzystać z kredytu bankowego.

 

Moda na leasing

Leasing oferuje bardzo wiele korzyści podatkowych, dlatego też cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Dla wielu firm jego największą zaletą jest to, że nie obciążą on tak bardzo zdolności kredytowej. Nie można zapominać również i o tym, że otrzymanie leasingu jest zdecydowanie łatwiejszym zadaniem, niż na przykład otrzymanie kredytu. Jest to idealny wybór przede wszystkim dla nowych firm, które nie mogą pochwalić się historią finansową. Większość firm leasingowych nie sprawdza szczegółowo zdolności kredytowej swoich klientów i co więcej nie wymagają również wysokiego wkładu własnego. Spowodowane jest to oczywiście tym, że dla firm leasingowych liczy się zabezpieczenie, którym jest dany przedmiot umowy leasingu.

 

Sprawy windykacyjne

Banki jak powszechnie wiadomo dość nerwowo reagują na opóźnienia w spłacie rat kredytu. Małe firmy bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że nawet niewielkie opóźnienie, może zostać odnotowane w BIK. Zapaskudzona historia kredytowa młodej firmy, może znacząco utrudnić uzyskanie finansowania w niedalekiej przyszłości. Początkujące firmy nie chcą podjąć takiego ryzyka, dlatego też coraz częściej stawiają na leasing, w którym to problem ten nie istnieje.

 

Dlaczego małe firmy omijają kredyty bankowe?

Mali przedsiębiorcy obawiają się także wzrostu stóp procentowych. Nie można zapominać również o ewentualnych zmianach regulacyjno-podatkowych, które powodują duży niepokój. Dla wielu osób jedną z największych zalet leasingu jest oczywiście jego prostota. Wszystkie warunki i raty leasingowe są bardzo przejrzyste, dzięki czemu można błyskawicznie porównać poszczególne oferty firm leasingowych i wybrać te najkorzystniejsze. W przypadku kredytów bankowych firmy muszą zwracać uwagę na wiele innych elementów. Mowa tutaj przede wszystkim o wszelkich opłatach przygotowawczych, czy też dodatkowych ubezpieczeniach.

 

Co warto wiedzieć?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale leasing w wielu przypadkach jest produktem tańszym, niż kredyty bankowe. Mikro i małe firmy to właśnie z firmami leasingowymi mogą negocjować warunki współpracy i wysokość opłat. Jeżeli chodzi o banki to bardzo sztywno traktują one swoją ofertę. Jedynie duże firmy korporacyjne, które planują większe inwestycje mogą pozwolić sobie na negocjacje.

 

Warto wspomnieć również i o tym, że leasing w odróżnieniu od kredytu bankowego nie obciąża zdolności kredytowej, dlatego też jest to dobry wybór dla małych firm, które prowadzone są przez osoby fizyczne. Z popularnego leasingu operacyjnego mogą korzystać jedynie ci przedsiębiorcy, którzy zakupione środki trwałe planują użytkować przez minimum 40% okresu jego amortyzacji. Pamiętać należy o tym, że w wielu przypadkach wcześniejsze spłacenia leasingu i zakończenie umowy może być nieco utrudnione.

Bezpłatna oferta

Oferta dla Ciebie w 30 minut.

Nie możesz uwierzyć?

Sprawdź nas teraz