Zadzwoń

Leasing samochodów 2019. Wciąż ważny nieduży wkład własny oraz decyduje szybkość przeprowadzenia transakcji - CLS.PL
Leasing samochodów 2019. Wciąż ważny nieduży wkład własny oraz decyduje szybkość przeprowadzenia transakcji

W ostatnim czasie polski rynek leasingu samochodów mocno się rozwinął. Coraz chętniej Polacy decydują się na nabycie w ten sposób samochodu. Niemniej jednak szukają atrakcyjnych i okazyjnych ofert, podkreślają jednocześnie, że zależy im na szybkości przeprowadzonej transakcji. Zapowiadano, że zmiany w przepisach podatkowych negatywnie wpłyną na rynek leasingu samochodów, ale czy na pewno? Otóż chyba nie i wynika to z kilku powodów.

Samochód za mniej niż 100 tys. i z małym wkładem własnym

Obowiązujące od 2019 roku nowe przepisy zmieniające nieco sposób rozliczania kosztów leasingu samochodów w działalności gospodarczej. Dotyczą jedynie pojazdów o wartości przekraczającej 150 tys. złotych. Wówczas raty leasingu można rozliczyć, ale w zależności od tego, ile cena danego samochodu (uwzględniając 50% VAT) przekracza limit (150 tys. zł). W przypadku samochodów o niższej wartości sposób rozliczenia ich rat odbywa się tradycyjnie.

Tymczasem, jak wynika z raportu serwisu Oferteo.pl (łączącego leasingobiorców z firmami leasingowymi) Polacy decydujący się na nabycie samochodu poprzez leasing wybierają pojazdy do 100 tys. zł z niewielkim wkładem własnym (zwykle nieprzekraczającym 20%).

Według analizy Oferteo.pl w 68% przypadków Polacy decydowali się na samochody tańsze niż 100 tys. zł, a jedynie ich 28% wybierało samochody, których wartość mieściła się miedzy 100 a 200 tys. zł. Ponadto aż 80% polskich przedsiębiorców deklarowało wniesienie wkładu własnego nieprzekraczającego 20% ceny samochodu. Z kolei 14% była skłonna wnieść wkład własny mieszczący się w przedziale 21-35% ceny samochodu.

Leasingowany samochód używany – a czemu nie?

Raport serwisu Oferteo.pl pokazuje, że większość Polaków jest zainteresowana leasingiem używanego pojazdu. W 2019 roku stanowili oni 53% (nieco mniej niż rok temu kiedy odsetek ten wynosił 57%). Ponadto, jak zauważa Oferteo.pl na samochód używany Polacy są skłoni przeznaczyć nie więcej niż 50 tys. zł, natomiast na nowy 100-200 tys. zł.

Liczy się szybkość przeprowadzenia transakcji

Polacy decydujący się na leasing samochodu chcą, aby taka transakcja była sfinalizowana jak najszybciej. Według analizy Oferteo.pl 52% polskich przedsiębiorców zainteresowanych leasingiem oczekuje podjęcia współpracy tak szybko, jak to możliwe. Na samochód może poczekać miesiąc 31%, a 3 miesiące – jedynie 17%. I w sumie nie dziwi ten fakt, ponieważ dla większości przedsiębiorców samochód jest niezwykle ważnym narzędziem pracy. W związku z czym potrzebują go od zaraz.

Bezpłatna oferta

Oferta dla Ciebie w 30 minut.

Nie możesz uwierzyć?

Sprawdź nas teraz