Zadzwoń

Leasing auta z zagranicy z akcyzą czy bez - CLS.PL
Leasing auta z zagranicy z akcyzą czy bez

Przepisy podatkowe są dość niekorzystne, jeśli chodzi o leasing aut przez firmy zagraniczne. Niestety nic nie wskazuje na to, by problem ten został rozwiązany. Zwłaszcza, że tematyka ta była już niejednokrotnie poruszana i krytykowana przez podatników, w tym też przez osoby korzystające z usług tych firm.

 

Jak to widzi skarbówka?

Fiskus uważa, że w kontekście obowiązujących przepisów, firmy zagraniczne działające na terenie Unii Europejskiej i oferujące leasing, bądź wynajem samochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (na okres dłuższy niż 30 dni), działają w oparciu o przepisy obowiązujące w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia. Oznacza to, że dany podmiot, będzie musiał zapłacić podatek akcyzowy, co jednocześnie przedłoży się na cenę realizowanych usług.

 

Interpretacja za fiskusem stoi

Zdziwienie podatników (i ich klientów) jest zasadne również dlatego, że – na chwilę obecną – nic nie wskazuje na to, by obowiązujące przepisy miały ulec zmianie. Widać to zwłaszcza na przykładzie ostatnich interpretacji, z których jedna (interpretacja indywidualna Dyrektora Informacji Skarbowej z 1 lipca 2019 roku), jednoznacznie poparła aktualne stanowisko Urzędu Skarbowego.

Interpretacja ta (0111-KDIB3-3.4013.119.2019.2.JS) dotyczyła zatem wątpliwości podatnika, w kontekście ewentualnego powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten miał dotyczyć wspomnianej zapłaty podatku akcyzowego, z tytułu najmu i leasingu samochodu osobowego, działając w oparciu o usługi zagranicznego podmiotu funkcjonującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Czego konkretnie dotyczyła interpretacja?

Zapytanie podatnika dotyczyło czeskiej firmy wynajmującej samochody pod leasing, działającej w oparciu o powyższe zasady:

  • Wynajem i leasing na terenie Republiki Czeskiej, w oparciu o umowy 2 i 4 letnie.
  • Leasing udzielany przez tą firmę nie zmienia praw własnościowych co do posiadanego parku samochodowego. Oznacza to, że podmiot ten nadal pozostaje ich właścicielem.
  • Po okresie leasingu pojazdy nie są wykupywane, pozostając nadal w gestii wynajmującego je podmiotu.
  • Firma posiada swój oddział również w Polsce. Oddział ten – na potrzeby realizacji działalności firmy – wykorzystuje wynajmowane przez nią samochody również na terytorium RP, z czym zresztą wiąże się owo zapytanie.
  • Firma wykorzystuje swoje samochody do realizacji szereg inwestycji (w tym z zakresu inwestycji budowlanych) na terytorium Polski.

 

Przepisy pozostają niezmienione

Z odpowiedzi przesłanej przez Dyrektora Informacji Skarbowej wynika, że wspomniana firma realizuje swoje usługi na podstawie przepisów dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia. Oznacza to, że – pomimo wątpliwości podatników – musi ona naliczać i regulować akcyzę w Polsce (choć prowadzi ona tutaj wyłącznie jeden oddział). Jak łatwo si domyślić, wiąże się to ze wzrostem cen świadczonych usług (koszt akcyzy jest przenoszony na Klienta) i mniejszą konkurencyjnością danego podmiotu na polskim rynku

Tym samym, na chwilę obecną jakiekolwiek wątpliwości z tego tytułu nie zostaną najprawdopodobniej rozwiązane na korzyść podatników.

Bezpłatna oferta

Oferta dla Ciebie w 30 minut.

Nie możesz uwierzyć?

Sprawdź nas teraz