Zapytaj teraz

Leasing 100-105% – czy to w ogóle możliwe?

Leasing – co to?

Leasing to w ostatnim czasie jedna z najpopularniejszych form finansowania różnego rodzaju zakupów. Najczęściej bierze się w leasing samochody, maszyny produkcyjne czy budowlane lub sprzęt komputerowy. Ta forma finansowania polega na umożliwieniu przez leasingodawcę korzystania leasingobiorcy z określonego sprzętu w zamian za raty, których ilość i wysokość określa umowa leasingowa. Finansowanie zakupów w formie leasingu jest bardzo korzystne dla przedsiębiorcy ze względu na stosunkowo niski wkład własnego kapitału oraz stosunkowo niskie ryzyko finansowe. W przeciwieństwie do kredytu, który należy spłacić niezależnie od tego, czy ma się płynność finansową czy też nie, z leasingu można bardzo często zrezygnować oddając rzecz, którą się w ten sposób nabyło.

Leasing – oprocentowanie

Co oznacza, że oprocentowanie leasingu wynosi na przykład 102%? Oznacza to, że spłacając raty leasingowe za urządzenie, które zostało zakupione w ten sposób, ich wysokość obliczana jest względem ceny stanowiącej 102% ceny urządzenia, które finansowane jest za pomocą tego leasingu.

Powyższy opis zostanie wyjaśniony na przykładzie:

Pan X zamierza kupić nowy samochód do swojej firmy za kwotę 40000 zł. Zamierza sfinansować zakup za pomocą leasingu. Leasingodawca oferuje mu leasing 102%, czyli w tej sytuacji podstawą do ustalania kwoty rat leasingowych będzie 102% z 40000 zł, czyli 40800 zł.

Zadzwoń teraz

Od czego zależy oprocentowanie leasingu?

Według danych z roku 2015, średnie oprocentowanie Leasingu wynosiło w tym czasie od 4,6% do 5,3% w skali roku dla samochodów nowych oraz od 5,2% do 5,9% w skali roku dla samochodów używanych. Oprocentowanie, o którym mowa w powyższym przykładzie to oprocentowanie uwzględniające marżę oraz stopę procentową WIBOR.

Leasing 100-105% – czy to się opłaca?

Podpisanie bardzo korzystnej umowy leasingowej jest celem każdego przedsiębiorcy, który planuje wziąć w leasing samochód osobowy czy ciężarowy lub jakikolwiek inny sprzęt, który jest mu niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej.

W ostatnim czasie oprocentowanie leasingów utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, za co odpowiedzialna jest duża konkurencja na rynku oraz niskie stopy procentowe. Jednak nie wszystkie umowy leasingowe, które wydają się atrakcyjne są tak atrakcyjne w rzeczywistości.

Bardzo często oferta leasingu z niskim oprocentowaniem obwarowana jest zapisami dotyczącymi ukrytych opłat, które być może przyjdzie nam zapłacić. Jeśli leasingowanym środkiem trwałym ma stać się samochód, leasingodawca może chcieć naliczyć nam dodatkowe opłaty za:

  • przekroczenie wyznaczonego w umowie leasingu limitu kilometrów
  • użytkowanie przedmiotu umowy przez wielu pracowników
  • użytkowanie samochodu poza granicami kraju lub obszaru określonego w umowie

Inne, najczęściej jednorazowe ukryte opłaty na rzecz leasingodawcy to:

  • opłata za udzielenie leasingu
  • opłata za możliwość wykupu przedmiotu umowy po ściśle określonym czasie
  • opłata za możliwość wprowadzenia zmian w harmonogramie spłat lub za zmianę tego harmonogramu

Najczęściej takimi dodatkowymi opłatami obwarowane są z pozoru bardzo korzystne umowy leasingowe o oprocentowaniu 100-105%. Leasingodawcy zarabiają wtedy nie na ratach, które należy płacić co miesiąc lub w określonych w umowie odstępach czasu, a na opłatach, dodatkowych, których niekiedy bardzo ciężko uniknąć.

Odpowiadając na postawione w tytule artykułu pytanie, leasing 100-105% jest możliwy, ale najczęściej takie umowy obwarowane są szeregiem opłat dodatkowych, które nie zawsze, choć tak naprawdę bardzo często będzie trzeba uiścić.

Jeśli bierzesz leasing po raz pierwszy i nie znasz się dokładnie na przepisach prawa obowiązujących w tej branży, warto zasięgnąć porady eksperta. Firma cls od lat zajmuje się wsparciem przedsiębiorców i osób prywatnych w podejmowaniu właściwych decyzji finansowych. Nasi specjaliści pomogą wybrać odpowiedni sposób finansowania leasingowego, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Zapraszamy do współpracy zarówno przedsiębiorców jak i osoby prywatne.

Bezpłatna oferta

Oferta dla Ciebie w 30 minut.

Nie możesz uwierzyć?

Sprawdź nas teraz