Zadzwoń

Kara za niezarejestrowanie samochodu. Jest projekt zmian. - CLS.PL
Kara za niezarejestrowanie samochodu. Jest projekt zmian.

Od pierwszego stycznia 2020 roku weszły w życie nowe przepisy, które nakładają karę za niezarejestrowanie samochodu w terminie trzydziestu dni od daty jego zakupu. Warto o nich dowiedzieć, bo przepisy te są bardzo restrykcyjne. I jakkolwiek nie bez przyczyny można mieć ogromną ilość wątpliwości co do nich, to niestosowanie się może sprowadzić na nas karę administracyjną w wysokości od 200 do nawet 1000 złotych.

Niezgłoszenie kupna i sprzedaży auta

Według najnowszych przepisów każdy kto sprzeda pojazd zarejestrowany na terytorium Polski ma obowiązek zgłosić ten fakt do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania Wydziału Komunikacji w terminie nie przekraczającym 30 dni. To samo dotyczy osób, które samochód kupują. Zgłoszenia można dokonać metodą tradycyjną, albo za pomocą możliwości, jakie dają dziś e-urzędy. Zgłoszenie nabycia pojazdu jest w tym przypadku związane z koniecznością zarejestrowania go na swoje dane. Co jednak w sytuacji, w której nie ma możliwości zarejestrowania nabytku? Jeżeli wystąpi taka sytuacja, bo pojazd jest na przykład w remoncie, który potrwa dłużej niż 30 dni, to wystarczające będzie zgłoszenie nabycia. W każdym z przypadków należy w urzędzie przedstawić odpowiedni dokument kupna – sprzedaży. Konieczność zgłaszania dotyczy wszystkich – również pośredników, którzy stają się właścicielami pojazdu choćby na chwilę. Nie ma potrzeby zgłaszania kupna jedynie w przypadku zawarcia umowy komisowej.

Niezarejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy

W przypadku jednak gdy pojazd jest sprowadzany z zagranicy konieczna jest rejestracja go w terminie 30 dni. Taki obowiązek dotyczy każdego kupującego. Jeśli jest to na przykład przedsiębiorca handlujący importowanymi, używanymi autami, to każdorazowo musi on zarejestrować sprowadzony samochód, o ile nie zmieni on właściciela w przeciągu 30 dni od daty sprowadzenia (ustalana na podstawie deklaracji, teoretycznie – moment, w którym samochód zjawił się na placu danej firmy). Ważne jest, że nowy właściciel ma obowiązek zarejestrowania auta w terminie 30 dni od wspomnianej daty sprowadzenia, a nie od daty zakupu. Jeżeli więc na przykład kupuje on auto 28 dni od tej daty, to pozostają mu zaledwie dwa dni na jego zarejestrowanie. Najbardziej kuriozalny wydaje się fakt, że w przypadku gdy samochód importowany zostanie sprzedany po upływie 30 dni od daty sprowadzenia, bez wcześniejszej rejestracji, to karę zapłaci zarówno importer, jak i nowy właściciel auta.

Bezpłatna oferta

Oferta dla Ciebie w 30 minut.

Nie możesz uwierzyć?

Sprawdź nas teraz