Zadzwoń

Jakiej muzyki słuchamy za kierownicą? - CLS.PL
Jakiej muzyki słuchamy za kierownicą?

Jakiej muzyki słuchamy za kierownicą?

Od  dawna wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Francuski poeta, Paul Claudel pisał też, że od muzyki piękniejsza jest tylko cisza. Dlatego praktycznie każdy z nas wsiadając za kierownicę i przekręcając kluczyk w stacyjce, niemal od razu ustawia swoją ulubioną muzykę z playlisty, płyty lub też szuka odpowiedniej stacji radiowej.

Rzadko spotykamy na polskich drogach kierowców, którzy – wyruszając w podróż – nie nastawiają w aucie odtwarzacza lub radia. Stojąc w korku, jadąc do pracy czy na zakupy, wolimy spędzać czas w towarzystwie swoich ulubionych utworów lub ulubionego radia.

Mamy swoje muzyczne zwyczaje i – zwłaszcza, gdy jeździmy sami – lubimy je kultywować.

Często ze schowków w naszych samochodach wręcz wysypują się kompakty najrozmaitszych gatunków. Siadając za kółko – głównie przed dalszą podróżą – zaopatrujemy się w piosenki, słuchowiska lub audiobooki, które uprzyjemnią nam jazdę. Tworzymy listy, zmieniamy zawartość odtwarzaczy mp3, kompletujemy płyty. Szukamy takich dźwięków, które nas nie znużą, nie zmęczą i nie odciągną uwagi od sytuacji na drodze.

O czym zawsze warto pamiętać?

Kierowca podczas jazdy powinien przede wszystkim skupić się na bezpiecznym prowadzeniu auta oraz na tym, co dzieje się za szybą samochodu.

Odpowiednio dobrana do jazdy muzyka nie odciąga naszej uwagi, nie przeszkadza w prowadzeniu pojazdu i, co ważne, nie rozprasza. Może natomiast sprawić, że będziemy bardziej kontaktowi, niż podczas jazdy w ciszy oraz nie będziemy znużeni samotną jazdą.

Sprawą słuchania muzyki w trasie zajmują się też od czasu do czasu badacze. Muzyka puszczana przez kierowców interesuje ich jako element tematu poprawy bezpieczeństwa na drodze. Wyniki przeprowadzonych przez nich badań pokazują wyraźnie, że typ wybranej muzyki ma wpływ na styl jazdy, a w związku z tym także na sytuację na drogach.

Na przykład:

– kierowcy wybierający muzykę ostrzejszą i głośniejszą prowadzą szybciej, częściej bywają rozproszeni, ich reakcje są z reguły bardziej gwałtowne,

– kierowcy, którzy podczas jazdy często zmieniają stacje radiowe (np. uciekając przed reklamami), ustawiają głośność odbiornika lub zmieniają ustawienia odtwarzacza, często nie kontrolują sytuacji na drodze, bo ich uwaga skupiona jest na czymś innym.

Wniosek: playlistę i odpowiednie ustawienia głośności dźwięku najlepiej ustawić przed jazdą. Należy też pamiętać, żeby nie ustawiać muzyki lub radia zbyt głośno, bo możemy otrzymać mandat.

Ze statystyk wynika, że aż 65 procent Polaków kierując autem słucha muzyki. Większość z nas po prostu nie wyobraża sobie jazdy w ciszy i słuchania jedynie dźwięku uciekającego za oknem krajobrazu.

Muzyka jest jak podwyżka – poprawia nam humor i potrafi nas pozytywnie nastroić do życia. Muzyka oddziałuje na nasze ciało, umysł i emocje, sprzyja określonym zachowaniom. Bodźce słuchowe mogą zarówno pośredniczyć, jak i wywoływać reakcje o różnorodnym charakterze – np. behawioralnym, afektywnym, fizjologicznym czy kognitywnym. Słuchacze często nie zdają sobie nawet sprawy ze swojej reakcji na kontakt z dźwiękiem

Czego słuchamy?

Jako tło do jazdy najchętniej wybieramy dobrze znane sobie utwory. Osłuchana muzyka jest dla nas bardziej przewidywalna, przez co niesie mniejszy ładunek informacyjny, nie zastanawiamy się nad nią, bo już ją znamy. W konsekwencji: w znacznie niższym stopniu rozprasza naszą uwagę podczas jazdy.

Z badań wynika, że – jeśliby podzielić kierowców według wieku – młodsi kierowcy częściej i chętniej wybierają do jazdy utwory szybsze i głośniejsze, głównie z gatunku rock, rap lub hip-hop, ewentualnie „mocniejszy” pop Starsi kierowcy z kolei preferują utwory bardziej złożone, z większym ładunkiem emocjonalnym i bardziej skomplikowane muzycznie czy też tekstowo. Młodsi częściej wybiorą współczesny dance czy Eminema, starsi zaś polski rock lat ’80. Innego wyboru dokona też meloman, który zasłuchuje się w muzyce klasycznej, a innego ktoś, kto woli słuchać muzykę rozrywkową, graną w tzw. mainstreamie.

Polacy za kółkiem słuchają bardzo różnych gatunków muzycznych. Najczęściej wybierane są utwory energiczne i odprężające. Szczególną popularnością wśród kierowców cieszy się współczesna muzyka pop, a także rytmiczny dance i dobrze brzmiący rock. Najmniej lubiane gatunki to poezja śpiewana, opera, muzyka klasyczna oraz metal.

Najchętniej słuchane utwory

Aż 35 procent polskich kierowców przyznaje, że ich ulubioną piosenką jest „Autobiografia” zespołu Perfect. Drugie miejsce pod względem popularności zajmuje „Show Must Go On” zespołu Queen. Stosunkowo nowym, a przy tym bardzo lubianym utworem jest „Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadły lub rytmiczne piosenki Eda Sheerana.

Spory wpływ na wybór muzyki okazuje się mieć wspomniany wcześniej wiek kierowców. Najmłodsi kierowcy, w wieku 18-29 lat, to głównie miłośnicy właśnie Podsiadły czy Sheerana. Kierowcy starsi, w wieku 45+ słuchają mieszanki utworów, praktycznie rzecz ujmując, z całkiem innej epoki. Najczęściej wskazują właśnie na polski rock lat ’80 (Perfect, Lady Pank, Lombard), lata ‘60 (Beatlesi, Presley), czy też mieszanka wszystkich gatunków rozrywkowych po trochu.

Muzyka z kółkiem poza Polską

Badania muzycznego gustu kierowców przeprowadzono także w Wielkiej Brytanii. W porównaniu z polskimi wynikami, upodobania wyspiarskich kierowców nie różnią się znacząco. Brytyjczycy preferują przede wszystkim muzykę popową i rock, a na szczytach ulubionych utworów królują od dłuższego czasu piosenki Queen: „The Show Must Go On” czy „Bohemian Rhapsody”. Miłośników Freddie’ego Mercury’ego można więc bez trudu spotkać na drogach zarówno polskich, jak i brytyjskich.

Bezpieczeństwo za kółkiem

Nie możemy jednak zapomnieć o tym, co najważniejsze. W środkach masowego przekazu co jakiś czas pojawiają się kampanie dotyczące bezpiecznej jazdy, zwiększenia uwagi na drodze, korzystania z telefonów, smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Nikt nie wniesie sprzeciwu, jeśli stwierdzimy, że podczas podróży najważniejsze jest bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu. Dlatego zawsze starajmy się wybierać taką muzykę, by nie przeszkadzała nam w prowadzeniu pojazdu i nie odciągała uwagi od tego, co dzieje się dookoła nas.

Pamiętajmy o jednym: Bezpieczna jazda to podstawa!

Bezpłatna oferta

Oferta dla Ciebie w 30 minut.

Nie możesz uwierzyć?

Sprawdź nas teraz