Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania za auto z OC sprawcy? - CLS.PL
Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania za auto z OC sprawcy?

Stłuczki oraz kolizje drogowe zdarzają się nagminnie, niejednokrotnie powodując spore szkody w biorących w nich udział pojazdach. Warto poznać zasady działania w sytuacji bycia uczestnikiem stłuczki, zwłaszcza jeśli została ona spowodowana z winy innego kierowcy.

Ubezpieczenie leasingu, ubezpieczenie na życie – sprawdź ofertę ubezpieczeń od CLS.

Odszkodowanie za poniesione straty – OC sprawcy

Ubezpieczenie OC stanowi obligatoryjną opłatę, do której muszą dostosować się wszyscy polscy kierowcy – z uwagi na obowiązek wykupienia tej opcji ubezpieczeniowej, jest ona najbardziej popularna ze wszystkich dostępnych wariantów ubezpieczeń samochodowych.

W sytuacji kolizji drogowej warto pamiętać o prawach przysługujących osobom poszkodowanym oraz sposobach działania będąc uczestnikiem podobnych wydarzeń.

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie sprawcy – istnieją kolizje drogowe, podczas których wina jednej ze stron jest oczywista i nie podlegająca dyskusji – w takim przypadku najczęściej spisywany jest odręczny protokół zdarzenia, zawierający przyznanie się do winy osoby, która wywołała kolizję. Ponadto kierowcy wymieniają się danymi osobowymi oraz informacjami dotyczącymi ubezpieczycieli samochodów.

Sprawdź możliwości jakie daje ubezpieczenie w leasingu – pełna oferta ubezpieczeń, którą możesz skonsultować z przedstawicielem CLS.

Komplikacje pojawiają się, gdy strony stłuczki mają odmienne spojrzenie na daną kolizję – wtedy najczęściej wzywana jest policja, która na miejscu ustala kolejność zdarzeń oraz określa osobę, która zawiniła powodując wypadek.

Ubezpieczenie OC stanowi gwarancję uzyskania odszkodowania w przypadku bycia stroną poszkodowaną w stłuczce – OC sprawcy powinno bowiem pokryć koszty naprawy pojazdu, jednak w praktyce okazuje się to bardziej skomplikowane.

 

Towarzystwa ubezpieczeniowe – zaniżanie kosztorysów

Przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego, które zobligowane jest do uiszczenia opłaty za straty spowodowane przez sprawcę wypadku, zobowiązany jest do przeprowadzenia oględzin oraz stworzenia kosztorysu, uwzględniającego konieczne do wykonania naprawy oraz ich szacunkowy koszt.

Pracownik zakładu ubezpieczeń określa między innymi charakter szkody – częściowa dotyczy sytuacji, kiedy możliwa i opłacalna jest naprawa samochodu tj. koszty naprawy pojazdu ustalone przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie przekraczają wartości rynkowej pojazdu. Szkoda całkowita ma miejsce wtedy, gdy szacowane koszty naprawy przekraczają wartość pojazdu sprzed kolizji. Kwota odszkodowania stanowi wówczas różnicę pomiędzy wartością pojazdu przed zdarzeniem, a wartością pojazdu uszkodzonego.

Warto zaznaczyć, że popularnym manewrem stosowanym przez zakłady ubezpieczeniowe jest zaniżanie kosztów naprawy, co wiąże się z niedostatecznym finansowaniem koniecznych do przeprowadzenia zabiegów w uszkodzonym pojeździe.

Dopłata do odszkodowania

Ciekawą oraz stosunkowo nową alternatywą, proponowaną poszkodowanym kierowcom są dopłaty do odszkodowań z OC sprawcy. Poniżej przedstawiono ogólny zarys podobnego rozwiązania oraz warunki niezbędne do jego przeprowadzenia.

Firmy realizujące dopłaty do odszkodowań proponują wykupienie praw do danej szkody, wypłacając swoim klientom ustaloną kwotę finansową, w zamian za prawa do roszczeń w procesach sądowych.

Z uwagi na częste procedery zaniżania kosztorysów przez towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy wykupujące szkody proponują zdjęcie z klienta obowiązku uczestnictwa w rozprawach sądowych oraz dochodzenia praw drogami urzędowymi. Ogólnie rzecz ujmując klient zyskuje dodatkowe pieniądze na sfinansowanie naprawy swojego pojazdu, z kolei firma odkupująca od niego szkodę prowadzi postępowanie na własną rękę, próbując odzyskać pieniądze z odszkodowania wykorzystując drogę prawną.

Dokumenty potrzebne do sprzedaży praw do danej szkody to dane właściciela pojazdu, kosztorys przeprowadzony przez ubezpieczyciela oraz decyzja o wypłacie odszkodowania – po wykonaniu analizy sprawy, firmy proponują klientowi wysokość możliwej do wypłacenia kwoty pieniężnej.

Podobna alternatywa wydaje się zachęcająca z uwagi na możliwość uzyskania dodatkowej gotówki oraz brak konieczności udziału w nieraz długotrwałych i żmudnych procesach sądowych.

Pobierz formularz weryfikacji szkody z OC i odeślij nam wypełniony na adres weryfikacje@cls.pl, a nasz specjalista skontaktuje się Tobą w celu weryfikacji szkody i ustalenia możliwej dopłaty.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym kalkulatorem leasingowym i szczegółową ofertą: leasing samochodów, leasing konsumencki, leasing samochodów dostawczych, leasing dla firm.

Bezpłatna oferta

Oferta dla Ciebie w 30 minut.

Nie możesz uwierzyć?

Sprawdź nas teraz