Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania za auto z OC sprawcy?

Stłuczki oraz kolizje drogowe zdarzają się nagminnie, niejednokrotnie powodując spore szkody w biorących w nich udział pojazdach. Warto poznać zasady działania w sytuacji bycia uczestnikiem stłuczki, zwłaszcza jeśli została ona spowodowana z winy innego kierowcy.

Ubezpieczenie leasingu, ubezpieczenie na życie – sprawdź ofertę ubezpieczeń od CLS.

Odszkodowanie za poniesione straty – OC sprawcy

Ubezpieczenie OC stanowi obligatoryjną opłatę, do której muszą dostosować się wszyscy polscy kierowcy – z uwagi na obowiązek wykupienia tej opcji ubezpieczeniowej, jest ona najbardziej popularna ze wszystkich dostępnych wariantów ubezpieczeń samochodowych.

W sytuacji kolizji drogowej warto pamiętać o prawach przysługujących osobom poszkodowanym oraz sposobach działania będąc uczestnikiem podobnych wydarzeń.

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie sprawcy – istnieją kolizje drogowe, podczas których wina jednej ze stron jest oczywista i nie podlegająca dyskusji – w takim przypadku najczęściej spisywany jest odręczny protokół zdarzenia, zawierający przyznanie się do winy osoby, która wywołała kolizję. Ponadto kierowcy wymieniają się danymi osobowymi oraz informacjami dotyczącymi ubezpieczycieli samochodów.

Sprawdź możliwości jakie daje ubezpieczenie w leasingu – pełna oferta ubezpieczeń, którą możesz skonsultować z przedstawicielem CLS.

Komplikacje pojawiają się, gdy strony stłuczki mają odmienne spojrzenie na daną kolizję – wtedy najczęściej wzywana jest policja, która na miejscu ustala kolejność zdarzeń oraz określa osobę, która zawiniła powodując wypadek.

Ubezpieczenie OC stanowi gwarancję uzyskania odszkodowania w przypadku bycia stroną poszkodowaną w stłuczce – OC sprawcy powinno bowiem pokryć koszty naprawy pojazdu, jednak w praktyce okazuje się to bardziej skomplikowane.

 

Towarzystwa ubezpieczeniowe – zaniżanie kosztorysów

Przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego, które zobligowane jest do uiszczenia opłaty za straty spowodowane przez sprawcę wypadku, zobowiązany jest do przeprowadzenia oględzin oraz stworzenia kosztorysu, uwzględniającego konieczne do wykonania naprawy oraz ich szacunkowy koszt.

Pracownik zakładu ubezpieczeń określa między innymi charakter szkody – częściowa dotyczy sytuacji, kiedy możliwa i opłacalna jest naprawa samochodu tj. koszty naprawy pojazdu ustalone przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie przekraczają wartości rynkowej pojazdu. Szkoda całkowita ma miejsce wtedy, gdy szacowane koszty naprawy przekraczają wartość pojazdu sprzed kolizji. Kwota odszkodowania stanowi wówczas różnicę pomiędzy wartością pojazdu przed zdarzeniem, a wartością pojazdu uszkodzonego.

Warto zaznaczyć, że popularnym manewrem stosowanym przez zakłady ubezpieczeniowe jest zaniżanie kosztów naprawy, co wiąże się z niedostatecznym finansowaniem koniecznych do przeprowadzenia zabiegów w uszkodzonym pojeździe.

Dopłata do odszkodowania

Ciekawą oraz stosunkowo nową alternatywą, proponowaną poszkodowanym kierowcom są dopłaty do odszkodowań z OC sprawcy. Poniżej przedstawiono ogólny zarys podobnego rozwiązania oraz warunki niezbędne do jego przeprowadzenia.

Firmy realizujące dopłaty do odszkodowań proponują wykupienie praw do danej szkody, wypłacając swoim klientom ustaloną kwotę finansową, w zamian za prawa do roszczeń w procesach sądowych.

Z uwagi na częste procedery zaniżania kosztorysów przez towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy wykupujące szkody proponują zdjęcie z klienta obowiązku uczestnictwa w rozprawach sądowych oraz dochodzenia praw drogami urzędowymi. Ogólnie rzecz ujmując klient zyskuje dodatkowe pieniądze na sfinansowanie naprawy swojego pojazdu, z kolei firma odkupująca od niego szkodę prowadzi postępowanie na własną rękę, próbując odzyskać pieniądze z odszkodowania wykorzystując drogę prawną.

Dokumenty potrzebne do sprzedaży praw do danej szkody to dane właściciela pojazdu, kosztorys przeprowadzony przez ubezpieczyciela oraz decyzja o wypłacie odszkodowania – po wykonaniu analizy sprawy, firmy proponują klientowi wysokość możliwej do wypłacenia kwoty pieniężnej.

Podobna alternatywa wydaje się zachęcająca z uwagi na możliwość uzyskania dodatkowej gotówki oraz brak konieczności udziału w nieraz długotrwałych i żmudnych procesach sądowych.

Pobierz formularz weryfikacji szkody z OC i odeślij nam wypełniony na adres weryfikacje@cls.pl, a nasz specjalista skontaktuje się Tobą w celu weryfikacji szkody i ustalenia możliwej dopłaty.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym kalkulatorem leasingowym i szczegółową ofertą: leasing samochodów, leasing konsumencki, leasing samochodów dostawczych, leasing dla firm.

Targi Kielce - Agrotech

Targi Kielce – Agrotech

W dniach od 27 do 29 marca nasza firma uczestniczyła w Targach Agrotech. Targi odwiedziło prawie 62 tysiące osób, które mogło między innymi zapoznać się z ofertą naszej firmy na dedykowanym stoisku. Zapraszamy do fotorelacji.

news-img

Urodziny firmy

Z radością informujemy, iż rozpoczęliśmy 14 rok współpracy z Państwem. Przez ten okres rozwinęliśmy nasza ofertę produktową i sieć sprzedaży. Nasza marka jest coraz bardziej rozpoznawalna na rynku. Cieszymy się, że możemy być z Wami i doradzać w podejmowaniu decyzji finansowych.

Nowy produkt leasingowy MULTI AUTO

Informujemy, iż w maju wprowadziliśmy nowy produkt MULTI AUTO. Przedmiotami finansowania w ofercie są wyłącznie samochody osobowe i dostawcze do 3,5 t dmc. Leasingobiorcy to podmioty gospodarcze i konsumenci indywidualni. Okresy leasingu od 24 miesięcy do 60 miesięcy. Wpłaty wstępne od 10% do 45%.

Nowy produkt kredytowy POŻYCZKA

Nowy produkt kredytowy POŻYCZKA

W maju wprowadziliśmy nowy produkt „Pożyczka” przeznaczony na zakup i refinansowanie pojazdu. Kredyt przeznaczony jest tylko dla przedsiębiorców. Okres kredytowania aż do 84 miesięcy. Po szczegóły związane z ofertą zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami.

Zadzwoń do nas
Leasing lub kredyt? Napisz wiadomość lub zostaw numer a oddzwonimy w 15 minut.
Napisz do nas wiadomość lub zostaw nam swój numer telefonu, a my oddzwonimy tak szybko, jak to możliwe
Wybierz dogodny dla Ciebie czas rozmowy
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane.
Administrator danych osobowych CLS Sp. z o.o., ul. Odolańska 17 02-562 Warszawa 02-562 Warszawa, KRS 0000110127, NIP 897-16-71-675, kontakt z Administratorem jest możliwy za pośrednictwem adresu email bok@cls.pl, lub pisemnie na wyżej wskazany adres siedziby Administratora.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe