Czy leasing wciąż jest dobrą opcją? Odpowiadamy TAK.

W 2019 roku weszły w życie nowe przepisy podatkowe, odnośnie leasingu, które wzbudziły w przedsiębiorcach spore wątpliwości. Pierwsze pytanie jakie się nasunęło, to czy jest on w dalszym ciągu opłacalny?

Polski sektor leasingowy podał wartość transakcji z 2018 roku sięgający 82 mld zł. Istnieją dwie teorie tłumaczące tak wysoki wynik. Pierwsza jest jak najbardziej trafna i bierze pod uwagę pojazdy do 3,5 t, które weszły na rynek w minionym roku. Druga, wzbudzająca nieco więcej kontrowersji, podpiera się faktem o zmianach przepisów fiskalnych, które miały sprawić, że wzięcie auta w leasing będzie zupełnie nieopłacalne.

W ostatnich latach był on bardzo popularny, ponieważ kredyty udzielane przez bank, pochłaniają znacznie więcej naszych dochodów. Z kolei jednorazowa płatność gotówką, za nowy samochód to nie lada wyczyn, w szczególności u mniejszych przedsiębiorców. Leasing daje nam możliwość podpisania umowy praktycznie od ręki. Dowodem na to są dane, według których z roku na rok, cieszył się on coraz większym zainteresowaniem. W 2014 r. wzrost wyniósł 39%, w 2015 +20%, w 2016 +30,9%, 2017 +21,9% oraz w 2018 +30,7%.

 

Jak jest w rzeczywistości?

Okazuje się, że dla aut o wartości poniżej 150 tys. zł tak naprawdę niewiele się zmieniło. Jedyną wprowadzoną nowością są wydatki na paliwo, opony, oleje, czy przeglądy, które można odliczyć od przychodu w firmie w 75%, a nie jak przed nowelizacją w 100%. Biorąc to pod uwagę, można łatwo stwierdzić, że w dalszym ciągu taka opcja, jest korzystna finansowo dla leasingobiorcy.

 

Co uległo zmianie?

Skupmy się więc na tym jakie zmiany zostały wprowadzone, po uchwaleniu nowej ustawy z 23 października 2018. Mówiąc najogólniej został sporządzony limit kosztów, związany z nabyciem samochodu osobowego, który przedsiębiorca może odliczyć w opisach amortyzacyjnych. W przypadku pojazdu używanego zarówno do działalności gospodarczej, jak i do prywatnych celów, koszty uzyskania przychodu wydatków eksploatacyjnych, takich jak myjnia, paliwo, czy naprawy, zmniejszyły się do 75%.

Oprócz tego raty leasingu tak jak dotychczas, można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów u leasingobiorcy.

Sprawa wygląda inaczej w przypadku samochodów osobowych, których wartość przekracza 150 tys. zł. W takim przypadku raty mogą zostać zaliczone do kosztów, jedynie w proporcji, w jakiej wartość samochodu pozostaje do 150 tys. zł.

Warto wspomnieć także o auta elektrycznych, dla których próg wzrósł i wynosi 225 tys. zł

 

Wynajem długoterminowy

Statystyki mówią, że Polacy coraz częściej rezygnują z posiadania auta, na rzecz jego użytkowania, a co za tym idzie częściej decydują się na wynajem. Taka opcja daje dużą swobodę w działaniu, bowiem nie zobowiązuje do przejęcia pojazdu na własność. Tzw. leasing operacyjny z dodatkowymi usługami obsługowymi pojazdu, takimi jak serwis, ubezpieczenie i naprawa usterek jest świetnym wyborem dla tych, którym nie zależy, aby auto po określonym czasie należało do nich. Taki rodzaj umowy polega na spłaceniu jedynie utraty wartości samochodu, przez okres jaki go użytkuje. Po wywiązaniu się z umowy, może podpisać kolejną, tym samym zmieniając model.

Daje nam to wiele korzyści, ponieważ po pierwsze obsługą pojazdu zajmuje się firma, od której je wynajmuje. Nie musi przejmować się finansami związanymi z naprawami, przeglądami itp. Skupia się jedynie na jego użytkowaniu, a dzięki temu może sporo zaoszczędzić.

Nowa ustawa wprowadza zmiany głównie u aut powyżej 150 tys. zł, a więc przedsiębiorcy zainteresowani wynajmem, nie muszą się niczego obawiać. Wynika to stąd, że wartość większości samochodów, podczas takiej umowy nie przekracza 100 tys. zł.

Jeżeli więc planujemy skorzystać z leasingu, zastanówmy się, która opcja będzie dla nas lepszym rozwiązaniem. Nowa ustawa odnosi się głównie do leasingu w tradycyjnej formie. Oczywiście nie musimy się jej obawiać wybierając model, którego wartość nie przekroczy 150 tys. zł. Wynajem polega wciąż na tych samych zasadach, ponieważ w większości przypadków, nie zapłacimy za pojazd więcej niż 100 tys. zł.

Targi Kielce - Agrotech

Targi Kielce – Agrotech

W dniach od 27 do 29 marca nasza firma uczestniczyła w Targach Agrotech. Targi odwiedziło prawie 62 tysiące osób, które mogło między innymi zapoznać się z ofertą naszej firmy na dedykowanym stoisku. Zapraszamy do fotorelacji.

news-img

Urodziny firmy

Z radością informujemy, iż rozpoczęliśmy 14 rok współpracy z Państwem. Przez ten okres rozwinęliśmy nasza ofertę produktową i sieć sprzedaży. Nasza marka jest coraz bardziej rozpoznawalna na rynku. Cieszymy się, że możemy być z Wami i doradzać w podejmowaniu decyzji finansowych.

Nowy produkt leasingowy MULTI AUTO

Informujemy, iż w maju wprowadziliśmy nowy produkt MULTI AUTO. Przedmiotami finansowania w ofercie są wyłącznie samochody osobowe i dostawcze do 3,5 t dmc. Leasingobiorcy to podmioty gospodarcze i konsumenci indywidualni. Okresy leasingu od 24 miesięcy do 60 miesięcy. Wpłaty wstępne od 10% do 45%.

Nowy produkt kredytowy POŻYCZKA

Nowy produkt kredytowy POŻYCZKA

W maju wprowadziliśmy nowy produkt „Pożyczka” przeznaczony na zakup i refinansowanie pojazdu. Kredyt przeznaczony jest tylko dla przedsiębiorców. Okres kredytowania aż do 84 miesięcy. Po szczegóły związane z ofertą zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami.

Zadzwoń do nas
Leasing lub kredyt? Zostaw numer a oddzwonimy w 15 minut.
Zostaw nam swój numer telefonu, a my oddzwonimy tak szybko, jak to możliwe
Wybierz dogodny dla Ciebie czas rozmowy
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane.
Administrator danych osobowych CLS Sp. z o.o., ul. Odolańska 17 02-562 Warszawa 02-562 Warszawa, KRS 0000110127, NIP 897-16-71-675, kontakt z Administratorem jest możliwy za pośrednictwem adresu email bok@cls.pl, lub pisemnie na wyżej wskazany adres siedziby Administratora.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe