Autem po europie

Nawet co czwarty Polak podróżujący po Europie jeździ za granicę własnym samochodem. Do takiej wyprawy warto się jednak dobrze przygotować. W ten sposób uniknąć można wielu ewentualnych problemów, np. przy okazji kontroli lub kolizji.

 

Przygotowanie samochodu

Podróżując za granicę, trzeba się zwykle liczyć z przejechaniem nawet kilku tysięcy kilometrów. Przed wyjazdem warto zrobić podstawowy przegląd auta w warsztacie, włącznie z uzupełnieniem płynów, oceną oświetlenia i sprawdzeniem hamulców. Z serwisu skorzystać można także za granicą, jednak kontrola będzie wówczas droższa. Oprócz przeglądu, warto też odpowiednio wyposażyć pojazd. Wyposażenie obowiązkowe może się nieco różnić w poszczególnych krajach Europy. Należy zatem spełnić indywidualne wymogi państwa, do którego planowany jest wyjazd. Zazwyczaj, poza trójkątem ostrzegawczym i apteczką, trzeba mieć ze sobą także kamizelkę odblaskową i gaśnicę. W wielu krajach wymagany jest ponadto komplet żarówek zapasowych, m.in. w Czechach, Hiszpanii i Francji. Na Węgrzech koniecznym wyposażeniem jest również linka holownicza. Na uwadze warto mieć też kodeksy drogowe poszczególnych państw, które mogą różnić się w zakresie dopuszczalnej prędkości jazdy, norm emisji spalin czy stosowania świateł.

 

Ocena kosztów i podróż autem służbowym

Podróż po Europie wiąże się nie tylko z kosztami paliwa i dodatkowego ubezpieczenia. W większości państw, płatne są również przejazdy autostradami i niektórymi drogami ekspresowymi. Opłatę należy wnieść przy bramce wjazdowej lub kupić winietę. Wyruszając w podróż pojazdem służbowym, należy natomiast pamiętać o uzyskaniu pisemnego pozwolenia od właściciela samochodu – firmy lub leasingodawcy. Dokument ten może być wymagany nawet podczas rutynowych kontroli drogowych, ponieważ to właściciel wpisany jest w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku aut leasingowanych, należy zgłosić pracodawcy wyjazd zagraniczny oraz podać wszystkie odwiedzane kraje. Pracodawca może wysłać do centrum obsługi klienta firmy leasingowej prośbę mailową, po czym dokument wysyłany jest pocztą.

 

Postępowanie w razie wypadku

Stłuczki i wypadki zdarzają się na całym świecie, a Europa nie jest pod tym względem wyjątkiem. Najczęściej kolizje są następstwem lekceważenia przepisów drogowych przez kierowców, a mandaty za te przewinienia bywają wysokie Podróżując za granicą, warto zatem jechać ostrożnie. W przypadku spowodowania kolizji, należy przede wszystkim sporządzić odpowiednie oświadczenie i przedstawić w nim informacje o pojeździe. Dotyczy to danych właściciela, numeru polisy OC lub zielonej karty oraz nazwy ubezpieczyciela. W kraju zdarzenia, likwidacją szkody zajmuje się reprezentant zagraniczny danego ubezpieczyciela. Będąc poszkodowanym, również należy spisać oświadczenie. Sytuacja jest jednak odwrotna, ponieważ to polski uczestnik zdarzenia notuje dane właściciela, numer polisy i pozostałe informacje. W przypadku problemów z określeniem sprawcy stłuczki, lepiej nie podpisywać żadnych oświadczeń. Aby uniknąć problemów i nie tracić czasu, warto w takiej sytuacji wezwać policję.

Targi Kielce - Agrotech

Targi Kielce – Agrotech

W dniach od 27 do 29 marca nasza firma uczestniczyła w Targach Agrotech. Targi odwiedziło prawie 62 tysiące osób, które mogło między innymi zapoznać się z ofertą naszej firmy na dedykowanym stoisku. Zapraszamy do fotorelacji.

news-img

Urodziny firmy

Z radością informujemy, iż rozpoczęliśmy 14 rok współpracy z Państwem. Przez ten okres rozwinęliśmy nasza ofertę produktową i sieć sprzedaży. Nasza marka jest coraz bardziej rozpoznawalna na rynku. Cieszymy się, że możemy być z Wami i doradzać w podejmowaniu decyzji finansowych.

Nowy produkt leasingowy MULTI AUTO

Informujemy, iż w maju wprowadziliśmy nowy produkt MULTI AUTO. Przedmiotami finansowania w ofercie są wyłącznie samochody osobowe i dostawcze do 3,5 t dmc. Leasingobiorcy to podmioty gospodarcze i konsumenci indywidualni. Okresy leasingu od 24 miesięcy do 60 miesięcy. Wpłaty wstępne od 10% do 45%.

Nowy produkt kredytowy POŻYCZKA

Nowy produkt kredytowy POŻYCZKA

W maju wprowadziliśmy nowy produkt „Pożyczka” przeznaczony na zakup i refinansowanie pojazdu. Kredyt przeznaczony jest tylko dla przedsiębiorców. Okres kredytowania aż do 84 miesięcy. Po szczegóły związane z ofertą zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami.

Zadzwoń do nas
Leasing lub kredyt? Napisz wiadomość lub zostaw numer a oddzwonimy w 15 minut.
Napisz do nas wiadomość lub zostaw nam swój numer telefonu, a my oddzwonimy tak szybko, jak to możliwe
Wybierz dogodny dla Ciebie czas rozmowy
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane.
Administrator danych osobowych CLS Sp. z o.o., ul. Odolańska 17 02-562 Warszawa 02-562 Warszawa, KRS 0000110127, NIP 897-16-71-675, kontakt z Administratorem jest możliwy za pośrednictwem adresu email bok@cls.pl, lub pisemnie na wyżej wskazany adres siedziby Administratora.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe